У радости и свечарском расположењу прослава славе Новог Сада, престоног града Епархије бачке, после свете архијерејске Литургије, настављена је свечаном Академијом под сводовима Српског народног позоришта.
Ове године, у оквиру прославе градске славе обележено је више јубилеја: 260 година упокојења знаменитог епископа бачког Висариона Павловића, 275 година од оснивања Висарионовог колегијума – прве високе школе у Срба, 275 година од оснивања Висарионове болнице и 285 година од оснивања Рождество-Богородичне латинско-словенске школе.
Тим поводом, заједно са Православном црквеном општином новосадском, Гимназија Јован Јовановић Змај, која је чувар и настављач културне и просветне традиције Велике српске православне гимназије и свих школа које су у последња три века постојале у порти Саборне цркве у Новом Саду, приредила је пригодан програм.
По интонирању химне Боже правде, тропара светом Георгију и химне школе, у извођењу хора Гимназије Јован Јовановић Змај и уметничким вођењем Јована Травице, Његово Преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј поздравио је присутне на свечаној академији истакнувши: „да је свети Георгије сведок љубави за све народе и подстакао присутне да размишљају да почетак високог школства у Срба не везују искључиво за Велику школу у Београду, јер је и сам Доситеј Обрадовић рекао да није било Висарионовог колегијума не би било ни Велике школе„. Присутнима се, одмах потом, обратила и проф. др Ана Ланговић-Милићевић, државни секретар у Министарству просвете, напоменувши да ,,док је Европа имала своје просветитеље, Срби су у Јужној Угарској имали просвећеног владику Висариона и његове сараднике Дионисија Новаковића, Јована Рајића, Захарију Орфелина, Јоакима Вујића и многе другеˮ.
Директор Гимназије Јован Јовановић Змај, др Радивоје Стојковић, коме је од стране Светог Архијерејског Синода Спрпске Православне Цркве додељен Орден Светог Саве другог реда, говорио је о једном од најзначајнијих епископа Епархије бачке Висариону Павловићу и о школама које је он основао у бурном осамнаестом веку.
У даљем току прославе, хор матураната Гимназије отпевао је Шестопсалмије Сергеја Рахмањинова, после чега су, у режији Воје Солдатовића, некадашњег ученика Гимназије, а под руководством професорâ Мирјане Грдинић и Наташе Будимир, ученици Гимназије: Андрија Луковић, Александар Лукач, Никола Голеш, Лука Рудић, Борис Петровић, Марко Живковић, Алекса Бајат, Алекса Вујиновић (клавирска пратња) извели наративно-поетски приказ из живота цењеног владике Висариона Павловића, под називом Да се из сећања не избрише.
Хор и оркестар Гимназије Јован Јовановић Змај напослетку вечери, на велико задовољство присутних, отпевао је Осму руковет, песме са Косова и Метохије, Стевана Стојановића Мокрањца и три композиције у аранжману диригента Јована Травице: Бојерку, Кнез Михајлово коло и Уснила је дубок санак.
Под заштитом светог великомученика Георгија, са приређење свечане Академије присутни су отишли духовно окрепљени и надахнути великим заслугама и делима владике бачког Висариона Павловића.
Извор: Српска Православна Црква