У Спомен-подручју Доња Градина у Републици Српској обележава се Дан сећања поводом 72 године од злочина геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту, Доњој Градини. Патријарх Иринеј одслужио помен жртвама, а премијер Александар Вучић поручио да ћемо без спознаје и сећања тешко умети да изградимо бољу будућност
Обележавање Дана сећања почело је полагањем венаца и одавањем почасти у Спомен-подручју Доња Градина, након чега је одржана пригодна свечаност током које су се обратили званичници.
Премијер Србије Александар Вучић је, у обраћању окупљенима, поручио да се налазе на светом месту, најсветијем месту за Србе.
Невероватно зло се десило овде, где је био највећи концентрациони логору на Балкану, рекао је Вучић и истакао да су људи одлучили да не чекају смрт, већ да јој крену у сусрет јер су знали да ће ретко ко од њих преживети.
„Наша је обавеза да будемо овде због потомака јасеновачких жртава којих има и у РС и у Србији због тога да се никад више не понове догађаји од пре седам деценија, али и да поручимо да никад нећемо заборавити шта нам се догодило и да ћемо се снажно одупрети покушају да се то врати“, рекао је Вучић.
Како је рекао, „овде, где се тишина чује чак и кад галамимо с говорнице, на једном од најстрашнијих места у тадашњој поробљеној Европи“, захвалан је председнику Републике Српске што Србија и РС заједно обележавају тешке догађаје из прошлости.
Навевши да је у Доњу Градишку долазио више пута, Вучић је рекао да га увек мучи коме да се обрати.
Да ли онима испод нас, на метар и по испод земље, и да ли да им кажем да ми је жао, или да им кажем да их памтимо и да се неће поновити, и да ли ће ми веровати и да ли постоји реч која њима данас може да значи, навео је Вучић.
„Или да се обратим ономе горе, изнад нас који је све видео и чуо, забележио, и шта да га питам….“, додао је премијер.
Истакао је и да га мучи шта да каже окупљенима, који су се тамо нашли данас.
Без спознаје и сећања кроз шта смо прошли тешко да ћемо умети да изградимо бољу будућност за нашу децу, поручио је Вучић.
Додик: Јасеновац означити као место геноцида
Председник Републике Српске Милорад Додик је, у обраћању окупљенима, навео да је Доња Градишка место на којем су многи гроб очекивали као спасење.
„Живети у логору, у Јасеновцу, на хрватској страни, било је горе него смрт, зато су многи страдање сматрали својим спасењем. Нећу моћи ни да разумем, ни схватим шта се ово десило, како смо могли то да дозволимо, како постоје људи који су могли то да ураде“, рекао је Додик.
Истакао је да је прошли век био век нашег страдања, а да овај век мора бити „век наших окупљања“, како нам се, како је рекао, овако нешто никада више не би десило.
Навео је да је РС одговор за слободом и синоним за нашу слободу и додао да се мора тражити да се Јасеновац обележи као место геноцида.
„Нека живи Србија, нека живи Република Српска, нека живи српски слободарски народ ма где он био“, поручио је Додик.
У име Републике Српске венац је положио председник РС Милорад Додик, а у име Владе Србије министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
Венце су положили и председавајући председништва БиХ Младен Иванић, председник скупштине РС Недељко Чубриловић, представници страних амбасада, као и представници институција БиХ и РС и јеврејске и ромске заједнице Србије и РС.
Након полагања венаца, одржан je помен жртвама, који je служиo патријарх Иринеј, а који је поручио да је Независна држава Хрватска злочинима у Јасеновцу српском народу нанела рану која никада неће бити исцељена.
Обележавању дана сећања присуствује велики број грађана, а поред председника Владе Србије и министра Вулина, церемонији присуствују и потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар одбране Зоран Ђорђевић, министарка правде Нела Кубуровић, министар културе и информисања Владан Вукосављевић и министар здравља Златибор Лончар.
Дан сећања на жртве усташког злочина геноцида у концентрационом логору Јасеновац-Доња Градина од 2015. године заједнички обележавају Влада Републике Србије и Влада Републике Српске, на основу потписаног Меморандума о сарадњи у области неговања традиција ослободилачких ратова и годишњица историјских догађаја.
Извор: Радио-Телевизија Србије