Устоличење обављено у сарајевској Саборној цркви 3. септембра 2017. године. Началствовао је Предстојатељ Српске Црве Његова Светост г. Иринеј. Присуствовао велики број високих личности из црквеног и политичког живота.
Видео прилози са устоличења:
Вашој пажњи препоручујемо:
Саборни храм у Сарајеву посвећен Пресветој Богородици окупио је српско становништво из неколико епархија наше Свете Цркве, које је са свештенством, монаштвом и представницима власти испунило и порту и храм чекајући свечано увођење у трон Митрополита дабробосанског г. Хризостома. Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његова Светост Патријарх српски Иринеј, а саслуживали су: Архиепископ охридски и Митрополит скопски Јован, Митрополити дабробосански Хризостом, загребачко-љубљански Порфирије и митиленски Јаков (Грчка Православна Црква); Епископи банатски Никанор, средњезападноамерички и новограчанички Лонгин, канадски Митрофан, жички Јустин, врањски Пахомије, далматински и изабрани зворничко-тузлански Фотије, милешевски Атанасије, будимљанско-никшићки Јоаникије, захумско-херцеговачки Григорије, рашко-призренски Теодосије, полошко-кумановски Јоаким, славонско-пакрачки Јован, нишки Арсеније, моравички Антоније и умировљени канадски Георгије и средњоевропски Константин.
Заједно са Патријархом и архијерејима молитве су узносили архимандрити Данило (Митрополија загребачко-љубљанска), Варнава (игуман манастира Трескавица, Епархија бихаћко-петровачка), Лазар (ректор Богословије Светог Петра Цетињског у Фочи) и игумани Лука (манастир Карно, Епархија зворничко-тузланска) и Јефрем из манастира Стањевићи (Митрополија црногорско-приморска).
Саслуживали су и протојереји-ставрофори др Предраг Пузовић (декан Православног богословског факултета у Београду); др Дарко Ђого (декан Богословског факултета у Фочи); архијерејски заменик сарајевски Момир Зекић; архијерејски намесник травничко-зенички Горан Живковић; архијерејски намесник гораждско-вишеградски Александар Топаловић; архијерејски заменик у Епархији зворничко-тузланској Јово Лакић; проф. др Драгомир Сандо; Бранко Топаловић и Јеремија Старовлах - Архиепископија београдско-карловачка; Крстан Дубравац - Епархија бањалучка и Крстан Кнежевић - Епархија аустријско-швајцарска; протојереј Илија Чупић - старешина храма Светог Пророка Илије на Сокоцу; као и протођакони Радомир Перчевић, Стеван Кричка, Богдан (Епархија зворничко-тузланска) и ђакони Владимир Руменић, Владислав Ковач и Николас Маврудис из Грчке Православне Цркве, док је чтец био г. Владимир Јелић.
На Литургији је пјевао велики хор сачињен од скраћеног састава Хора Смјера за црквену музику и појање Музичке академије из Источног Сарајева и најстаријег хора Митрополије дабробосанске Српског пјевачког друштва Слога из Сарајева. Посебно припремљеним хором за ову прилику дириговали су Раде Радовић, умјетнички руководилац поменутог хора и шеф истоименог Смјера на Музичкој академији у Источном Сарајеву, маестра Јована Марић, диригентица хора Основне музичке школе из Источног Сарајева и Стефан Мојсиловић, диригент СПД Слога и појац Саборне цркве у Сарајеву.
О свему се са свештенством старао протојереј-ставрофор Владимир Ступар, старешина Саборног храма у Сарајеву.
Патријарх српски Иринеј је пожелео Митрополиту дабробосанском да пронесе и унесе нову светлост међу људе, а то је оно што је најважније, спомињући да је велика на њему одговорност, као што је велика одговорност на свима представницима верских заједница у БиХ.
Одлуку о избору епископа Хризостома за Митрополита дабробосанског прочитао је Митрополит загребачко-љубљански Порфирије. Свјатјејши је увео Митрополита дабробосанског Хризостома у трон славне Митрополије, која уз неколико српских епископија ускоро обележава осам векова дуге историје.
У својој приступној беседи верни народи н гости слушали су благопоучне речи Митрополита дабробосанског Хризостома који је поручио да ће његов архипастирски рад бити на извору Истине, живога Бога Христа и јеванђељских принципа и да ће основни циљ његовог рада бити непрестана брига за Митрополију дабробосанску и њено часно свештенство, монаштво, за све храмове, манастире и школске заводе, за поверени народ, прогнане и повратнике, као и све оне који су у невољама и беди.
Свечаном чину устоличења присуствовали су г. Валентин Инцко - високи представник међународне заједнице у БиХ, српски члан у Већу БиХ г. Младен Иванић; министар правде Републике Србије гђа Нела Кубуровић, предсједник Народне скупштине Републике Српске г. Недељко Чубриловић, министар саобраћаја и веза Републике Српске г. Неђо Трнинић, др Милета Радојевић - директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама при Министарству правде Републике Србије, председник Савета министара у Влади Бих г. Мирко Шаровић; директор Републичког секретаријата за вере у Влади Републике Српске г. Драган Давидовић; гђа Амела Даутбеговић из Министарства за рад, социјалну политику, расељена лица и избеглице Кантона Сарајево, амбасадор Русије у БиХ г. Петар Иванцов, амбасадор Србије у БиХ г. Станимир Вукичевић, начелници српских општина и градоначелници, многобројне личности из јавног и културног живота Републике Српске.
Представници Римокатоличке Цркве са кардиналом Винком Пуљићем, представници Реис-улеме, мостарски муфтија ефендија Дедовић и представник Јеврејски верске заједнице Јакуб Финци такође су присуствовали свечаном сабрању.
Свечаном устоличењу присуствовали су и архимандрити Јован из манастира Добрунска Ријека, Серафим из манастира Рмањ, Андреј из манастира Соколице на Равној Романији, игуман Василије из манастира Клисине, протосинђел Михаило из Добруна, синђел Данило из манастира Светог Василија Острошког у Бијељини, игуманија манастира Ловнице Јована, као и игуманија манастира Тавна мати Марта са сестринством и настојатељица манастира Вардиште мати Јефимија са сестринством.
На свечаном ручку говориле су високе личности из црквеног и политичког живота и гости дарујући овом приликом и пригодне поклоне. Митрополит дабробосански Хризостом је узвратио на Божјој милости, указаној пажњи и подршци коју је добио за свој будући рад на Њиви Господњој.