Папа Фрања је упутио поруку васељенском патријарху Вартоломеју поводом симпозијума о човековој средини истичући, између осталог, да је еколошка криза која погађа човечанство на крају крајева укорењена у људском срцу које тежи да контролише и искоришћава ограничене ресурсе наше планете, док игнорише рањиве чланове наше људске породице.
Папа Фрања је поводом међународног симпозијума на тему „За зеленију Атику. Очување наше Земље и заштита њеног народа“, који се ових дана одржава у Атини, упутио поруку васељенском патријарху Вартоломеју. У њој је изразио жаљење што је Средоземно море постало гробље за мушкарце, жене и децу, који су углавном хтели побећи од нехуманих услова који су владали у њиховим земљама.
Веза између климатских промена и миграција
Упућујући на везу између климатских промена и миграција, Папа је изразио забринутост због све већег егзодуса тзв. климатских миграната и избеглица. Усмеравајући затим пажњу на своју енциклику „Laudato Si“, напоменуо је како друштво треба питати какав свет жели да остави будућим нараштајима. Имајући на уму еколошку кризу с којом се суочавамо, позвао је на озбиљан испит савести.
Творевина је дар, а не приватни посед
Брига о творевини, посматрано као заједнички дар, а не као приватни посед, увек подразумева признавање и поштовање правā сваке личности и сваког народа, упозорио је папа Фрања и додао: Еколошка криза која сада погађа човечанство на крају крајева је укорењена у људском срцу које настоји да контролише и искоришћава ограничене ресурсе наше планете, док игнорише рањиве чланове људске породице.
Светски дан старања о творевини
Папа се потом позвао на прошлогодишњу поруку за Светски дан старања о творевини, коју су потписали он и патријарх Вартоломеј, а у којој су истакли да хитни позив и изазов старања о творевини представља подстицај читавом човечанству да ради на одрживом и целовитом развоју.
Дужност старања о човековој средини изазива све људе добре воље и позива хришћане да признају духовне корене еколошке кризе, те да сарађују како би понудили истоветан одговор, написао је предстопјатељ Римокатоличке Цркве и наставио: Светски дан старања о творевини представља корак у том смеру, јер изражава нашу заједничку бригу и тежњу да сарађујемо како бисмо се суочили с тим осетљивим питањем. Папа Фрања је на крају изразио наду да ће католици и православни, заједно с верницима других хришћанских заједница и свима људима добре воље, активно сарађивати у контекстима на локалном плану како би се бринули о творевини и заједно радили на одрживом и целовитом развоју.
Извор: Српска Православна Црква