Друштвена неравнотежа у Европи, изазови за Цркву, прогон хришћана у Сирији и Ираку, слобода вероисповести и правда за мањинске и већинске заједнице, сведочење о климатским променама, праведан удео у Божјој земљи и њеним богатствима, миграције у Европи – теме су о којима више од 500 учесника Генералне скупштине Конференције европских Цркава разговара у Новом Саду, од 31. маја до 6. јуна.
После заседања Управног одбора Конференције европских Цркава (КЕЦ) и закључка омладинске предскупштине, 31. маја 2018. године, у Мастер-центру у Новом Саду је одржана прес-конференција, током које је најављен програм Генералне скупштине и упућена порука о значају улоге хришћана у развоју позитивне будућности за Европу.
Отац Хеики Хутунен, генерални секретар Конференције европских Цркава, бискуп Кристофер Хил, председник Конференције европских Цркава, Беате Фагерли из Цркве у Норвешкој, и у име домаћина Српске Православне Цркве, теолог Данило Михајловић, обратили су се присутнима у Конгресној дворани Мастер-центра, заједнички нагласивши мисију Цркве у данашњим економским, миграционим и политичким приликама у Европи. Такође, похваљена је посвећеност, труд и гостољубље локалног тима који пружа значајну подршку организацији овог важног догађаја.
Библијска тема „Ви ћете ми бити сведоци”
После прес-конференције, у Мастер-центру је уприличено свечано отварање Генералне скупштине. Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије, Епископ бачки г. Иринеј, председник Покрајинске владе г. Игор Мировић, директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама г. Милета Радојевић и многе друге личности из црквеног, јавног и политичког живота наше земље и света су присуствовали овом догађају. Патријарх Иринеј је изразио задовољство јер се Конференција одржава у оквиру наше Цркве, у Епархији бачкој, која, како је рекао, увек даје свој допринос и искрено сарађује у тој религијској организацији. То је велика част за нашу Цркву која је члан Европске заједнице Цркава. У времену у којем живимо, у коме има много неправде, Црква има велико и уважено место. Ово религијско тело савременом свету је неопходно јер свет очекује да чује јединствен глас Цркве и глас Божји, рекао је Патријарх Иринеј. Светејши је подсетио јавност на страдање српског народа, наших православних храмова, манастира и гробаља на Косову и Метохији, и замолио да светски челници подигну свој глас у борби против неправедног и насилног одузимања територије Републици Србији – Косова и Метохије.
Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј пожелео је добродошлицу члановима Управног одбора Генералне скупштине, делегатима и учесницима сесија, истакавши да је нашој отаџбини Србији, која се одвајкада налази на размеђу Истока и Запада, дата прилика да током рада Генералне скупштине остварује оно што јој је вековно призвање.
Србија и наш град, Нови Сад, кроз векове свог постојања јесу место сусрета, дијалога и сарадње међу Црквама, религијама, народима и културама. Наша радост је утолико већа што ћете ви, представници различитих хришћанских Цркава Европе, једни друге упознавати са оним што је данас – као и увек, уосталом – најпотребније и најважније, а то је питање: како ми, савремени хришћани, сведочимо Христа Господа, Распетога и Васкрслога? Драги пријатељи, – ви који сте у Србији већ били и чија лица са радошћу и љубављу поново гледамо, и ви, нови пријатељи, које стичемо захваљујући речима Господњим које су вас по први пут упутиле у Нови Сад, –наредних дана имаћете прилику да се осведочите да у Новом Саду, другом по величини граду у нашој земљи, већински српски и православни народ живи у узајамном прихватању, поштовању и духовном прожимању са припадницима других религијских и етничких заједница. У овом делу Србије живи двадесет и пет нација. Стога ми себе видимо као Европу у малом. У Новом Саду, поред храмова већинске Српске Православне Цркве, видећете и храмове Римокатоличке Цркве и Цркава Реформације, затим велику и дивну Синагогу, а своје молитвено место имају овде и наши суграђани муслиманске вере.И то је део и начин нашег сведочења Христа Господа. Увек имамо на уму да је „Бог који је створио свет... створио од једне крви сваки народ човечанства” (Дела ап. 17, 24–26), како је апостол Павле говорио на Ареопагу. Имајући свест о томе, прави хришћанин у сваком човеку, независно од његове вере, етничке припадности, боје коже и социјалног статуса, препознаје живу икону Божју и у њему љуби свог боголиког брата или сестру. Добродошли у Србију! Добродошли у Нови Сад, навео је владика Иринеј.
Председник Покрајинске владе г. Игор Мировић је рекао да је велика част што је Конференција европских Цркава донела одлуку да у нашој земљи, Војводини, Новом Саду одржи Генералну скупштину, нагласивши да Србија пружа значајну институционалну подршку за деловање Цркава и верских заједница. На нашем простору доминанта је хришћанска култура која се вековима преноси, и баш то је једна од кључних спона која у Војводини повезује припаднике различитих нација и конфесија и подсећа на међусобно уважавање и складан заједнички живот, изјавио је председник Покрајинске владе.
Бискуп Кристофер Хил, председавајући КЕЦ-а казао је да се овим скупом показује значај међуверског окупљања европских Цркава и верских заједница које афирмишу верске различитости и позитивне друштвене вредности.
Отварање Генералне скупштине је обележено и на отвореном, у центру Новог Сада, где се окупило стотине људи да чују духовно оснажујуће и инспиративне речи љубави и наде. Организатори су се определили да мост буде символ читавог догађаја, те су дрвену конструкцију моста поставили на бину да подсећа и изнова позива на грађење нових, стабилнијих веза и односа међу хришћанским народима.
У току наредна три дана, теме о којима ће бити говора на Генералној скупштини Конференције европских Цркава биће Гостољубље, Праведност и Сведочење. У петак, 1. јуна, од 10.45 часова, у дворани Мастер-центра, присутнима ће се обратити Његова Светост Патријарх Мор Игњатије Јефрем из Сиријско-јаковитске Цркве, који ће објаснити појам гостољубља као хришћанске врлине, а у светлу актуелне мигрантске кризе у Европи. Следећег дана, Лиза Шнајдер из Евангеличке Цркве у Бадену ће одржати излагање о правичности и колико је иста присутна у Европи и њеним институцијама (2. јун, 10,45), а 3. јуна, после богослужења и посета локалним црквама, у послеподневним часовима, учесници Генералне скупштине ће одржати молитвену шетњу од моста Дуге, до новог Жежељевог моста, као символ мира и изграђивања нових веза између Балкана и остатка Европе.
Састанак Генералне скупштине који ће бити одржан 3. јуна од 14 до 16 часова нагласиће улогу Цркава и верских заједница у одговору на кључне изазове у савременој Европи. Дискусије ће бити усмерене на визију будућности и покретање дијалога између главних говорника и вођства КЕЦ-а, са нагласком на надахнуће за будући рад КЕЦ-а. Главни говорник ће бити бискуп Петра Босе-Хубер из Евангеличке Цркве у Немачкој.
Извор: Епархија бачка