У недељу, 22. јула 2018. године, манастир Светог Марка у Шефилд Лејку прославио је 30 година од освећења манастирске цркве. Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ новограчаничко-средњозападноамерички г. Лонгин уз саслужење Преосвећеног Епископа источноамеричког г. Иринеја. Саслуживали су и архимандрит Леонтије (Алавања), протојереј-ставрофор Ђорђе Милеуснић, протојереј Мијољуб Матић, протосинђел Сава (Медаковић), протонамесник драган Гороњић, јеромонаси Максим (Илић) и Нектарије (Тешановић), протођакони Милован Гогић, Љубиша Митровић и Милош Ждралић, као и ипођакони Зоран Стојаковић, Момир Тојагић, Михаило Пенко и Никола Будимир. Одговарао је чувени кливлендски мушки хор Косово.
Надахнутом омилијом вернима се обратио епископ Иринеј: -Данас прослављамо 30 година од освећења манастирског храма. У православљу све почиње и завршава се Литургијом. Сећам се речи мог приснопамјатног професора свештеника Томаса Хопка који је говорио да ако се нађемо у недоумици отворимо Свето Писмо и прочитамо дневно зачало - то ће нам дати одговор који нам душа тражи. Баш зато није случајно да данас чујемо Јеванђеље о умножењу и Апостол о подели. Умножавање и подела нису исти. Онај који жели да нас насити, да нам раздели добра, тај нас прво сједињује и то у Литургији где сви постајемо једно у Христу. Саже свети апостол Павле: Нико није Павлов, ни Кифин, већ смо сви Христови. Христос се на Литургији ломи и раздробљава, али никада не нестаје већ нас све сједињује у једно. Умножење није дељење и без јединства нема умножења, тј. благослова и изобиља.
-Ако се запитамо зашто је Господ умножио пет хлебова, рекао је Владика, сетимо се јако символике овога броја: ми имамо пет простих чула, Господ је имао пет рана на Крсту. Две рибе - и овај број има снажну символику, али не колико и сама реч риба, на грчком ИХТИС (ΙΧΘΥΣ), што је акроним за ранохришћансо исповедање вере: Исус Христос - Син Божји - Спаситељ. Постоји у нашем народу још један чест израз јединства међу нама, а то је при ломљењу колача када исти целивамо и са свештеником изговарамо кратак дијалог: Христос међу нама! Јесте и биће! Христос нас увек сједињује, никада не раздељује! Треба свако од нас да се замисли над речима Апостола и да све поделе међу нама зацеле, поручио је владика Иринеј.
После заамвоне молитве и литије, у манастирској порти пред бистом генерала Краљевске војске Драгољуба Михаиловића служен је помен њему и свим оснивачима, ктиторима, приложницима и свештенослужитељима обитељи Светог Марка.
Током свечаног ручка, уприличен је и пригодан програм који је водио г. Милош Миленковић. Програм је отворен наступом мушког хора Косово. Потом су поменути заслужни оснивачи, градитељи и ктитори манастира: митрополит Иринеј (Ковачевић), аритекта Милојко Перишић, прота Ђуро Мајерле, свештеници који су учествовали на освећењу од којих су присутвовали Ђорђе Милеуснић и Живко Кајевић, али и браћа и сестре који се и данас труде око имања, међу којима су Душанка Прибишић и Милка Гвозденовић. Поздрављени су и присутни добротвори и чланови управа: Милош Пушкар, Сем Рушанов, Градимир Станић, Никола Цојић, Мич Јовић, Мили Галагаза, Милош Марковић, али и сво присутно свештенство, ђаконство и монаштво. Гостима су се обратили игуман манастира архимандрит Леонтије и председник Црквне општине при манастиру Томислав Марковић. Прочитано је писмо сина покојног архитекте Перишића, г. Милана Перишића, а затим се свима обратио и епископ Лонгин који је бираним речима честитао јубилеј и најавио обраћање владике Иринеја. Владика Иринеј се кратко присетио свог одрастања у Кливленду и чињенице да већину присутних и све поменуте познаје од детињства и још једном се осврнуо на потребу умножавања љубави и престанак подела: -Као што данас прослављамо годишњицу историјског освећења, морамо бити одговорни пред историјом нашег рода, који једнино у слози може да опстане.
Извор: Српска Православна Црква