Type Here to Get Search Results !

Митрополит Амфилохије освештао бадњаке на Ободу Црнојевића, Цетињском манастиру и у Корнету


Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије освештао је данас бадњаке у манастиру Светог Николаја Мирликијског на Ободу Црнојевића.

„Огањ бадњака је огањ љубави, огањ богољубља и огањ братољубља, огањ којим је Бог посјетио и обасјао вјечном свјетлошћу овај свијет и у исто вријеме призвао нас људе, све земаљске народе да и они буду тим огњем обасјани и испуњени, прочишћени, освећени. И зато није чудо да га ми палимо кроз вјекове, свуда, па ево и на овоме светоме мјесту, гдје се тај огањ вјечни давно већ спустио, нарочито од времена славне лозе Црнојевића“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Додао је на овом мјесту штампана света књига Октоих.

„Књига која је обасјана силом тога огња Божанскога, свјетлошћу Његовом да просвећује људски ум, људско срце и људску заједницу, људско биће“, казао је Владика.

Рекао је да је добро да се на Ободу присјетимо ободаке азбуке.

„Њом је написано све што је часно и свето и честито и мудро у историји Црне Горе. Зато данас морам да кажем да они који настављају дјело окупатора из 1916. године, који су у Даниловграду наметали латиницу као писмо Црне Горе, и који су то наставили и 1941. године – они, дакле, који настављају ту традицију, они могу да каже да су ово или оно, али они нијесу наследници ободске штампарије, ободскога Октоиха, ободскога писма“, поручио је Владика Амфилохије.

Нагласио је да ако Црногорци хоће да буду прави Црногорци, онда морају чувати писмо својих предака.

„И оно нас сабира овдје, заједно са овим бадњаком, јер свјетлост знања и мудрости смо преко ободске штампарије задобили, и онај Божји огањ, записан у светим књигама Божијим, као што је био Октоих“, рекао је он.

Владика је казао да нас огањ ободског бадњака подсјећа на вертикалу нашег историјског, моралног, културног, националног и свеукупног државотворног постојања.

„То је огањ који гаси мржњу, посебно братомржњу и богомржњу. И призива нас на богољубље и братољубље као начело нашега живота и постојања. И призива нас на братско помирење, на узајамно братско праштање. Ако нам је Бог својим рођењем опростио наше људске гријехе, онда смо ми призвани, поготово за Божић, да загрлимо једни друге и да опростимо једни другима. Мир Божји, Христос се роди“, поручио је Митрополит Амфилохије.

Митрополита, свештенство, монаштво и сабрани вјерни народ поздравио је у име Црквеног одбора Ријечке нахије књижевник Радојица Радовић.

Приређен је и празнични културно-умјетнички програм у којем су учествовала дјеца-полазници вјеронауке из Ријеке Црнојевића и гуслар Жељко Бугарин.


Пред Цетињским манасттиром данас је обављено традиционално саборно налагање бадњака. По устаљеној традицији, прво су бадњаке донијели представници племена Бајице – Мартиновићи и Бориловићи, а онда и представници оосталих нахија, племена и мјеста Црне Горе. Бадњаке је благосиљао и освештао Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, уз саслужење викарног Епископа диоклијског г. Методија и свештенства и свештеномонаштва Митрополије црногорско-приморске.

У име племена Бајице сабране је поздравио Горан Мартиновић ријечима да испред Цетињског манастира шаље поруку мира, здравља среће и весеља.

„Част ми је да испред племена Бајица ову вишевјековну традицију налагања бадњака подијелимо заједно, да нам ове године крене све на боље, да будете усредсређени на ближње своје, да праштате и волите. Да нас овај пламен спаја, да у људима владају мир и добро, а у срцима радост благих дана који су пред нама“, рекао је он.

Митрополит Амфилохије је, честитајући Бадње вече и поздрављајући сабране традиционалним поздравом „Мир Божји – Христос се роди“, рекао да то ради у име Господа мира. љубави, богољубља и братољубља.

„Ово свето мјесто је вјековима свједочанство богољубља и братољубља. Оно је то и данас и тако ће бити до краја свијета и вијека“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Рекао је да на првом мјесту жели да поздрави дјецу.

„Сви смо ми Божја дјеца, али посебно Христос Господ воли дјечицу своју. И рекао је у Јеванђељу: Пустите дјецу да долазе к мени, јер таквих је Царство небеско. Најмилија бића на земљи Богомладенцу Христу су дјеца. А најљепше дијете између синова људских јесте управо он.“, нагласио је Владика.

Владика је поздравио присутне Староцрногорце и Бокеље који су донијели маслинов бадњак који је, како је рекао, најближи Христу.

„Дрво маслиново је символ мира, побједе добра над злом, бесмртности над смртношћу.

„Радује ме да су овдје и остали, Брђани – Кучи, Пипери, Бјелопавлићи, Братоножићи, Морачани, Ровчани, Васојевићи. Овдје су и Бањани и наши Дурмиторци из оне старе Херцеговине… Сва Црна Гора се данас сабрала око ћивота Свцетога Петра Цетињскога, као што се сабирала и кроз вјекове“, казао је Владика Амфилохије.

Митрополит црногорско-приморски је поздравио и присутну браћу Русе.

„Ево их, и они стигли да донесу бадњак“, рекао је Владика уз аплауз сабраног народа.

Додао јер да су присутни и вјерници из Парагваја и Аргентине.

„Наша Црква проширила је своју мисију преко Митрополије црногорско-приморске и на Латинску Америку. Тамо је наш Владика Кирило (Бојовић), у Буенос Аиресу. Користимо прилику да поздравимо и њега и све наше исељенике одавде, и све који припадају сада нашој епархији, из Гватемале, а тамо је наша мати Инес, Гватемалка која припада нашој епархији и нашој Цркви Божјој. Призвани су сви народи да буду чланови Цркве Божије“, нагласио је Владика Амфилохије.

Поручио је да Црква Божија не дијели народе.

„Сви су у њој једно у Христу Исусу. То је Црква Христова. То је љубав Божја која се излила кроз рођење Богомладенца на све људе и земаљске народе. Бог се јавио преко рођења у Витлејему као вјечна љубав и позвао свако људско биће на љубав“, казао је Митрополит црногорско-приморски.

Биолошки народи, казао је Владика Амфилохије, данас имају ове а сјутра оне државе и границе.

„А Божји народ је безграничан. Један Бог, који је срце тога народа, је безграниочан и Он даје свом народу тајну безграничности и вјечности, непролазности и бесмртности, тајну побједе живота вјечнога над смрћу и пролазношћу“, нагласио је он.

Митрополит Амфилохије је Златним ликом Светог Петра Другог Тајновидца Ловћенског одликовао Црквени хор „Свети новомученик Станко“ из Никшића, на челу с хоровођом Ленком Дурутовић за благословени двадесетпетогодишњи труд и старање за благољепије богослужења у дому Господњем.

Приређен је свечани празнични програм у којем су поред хора „Свети новомученик Станко“, учествобвали и дјеца  с вјеронауке при Цетињском манастиру и народни гуслари Жељко Бугарин и Драгомир Перовић.

Чланице Кола милосрдних сестара „Краљица Милена“ припремиле су за сабрани народ послужење.


Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије освештао је вечерас бадњаке у селу Корнет у Љешанској нахији, мјесту у којем је рођен Свети Мардарије Љешанско-либертвилски.

„Корнет је Свети Мардарије назвао тихим углом Христовим. Корнет значи – угао, то је стари назив остао од Латина. Тако да ћемо ово мјесто од сада звати Тихи угао Христов, у част Светог Мардарија. А у његовом дому, гдје се родио подигнућемо храм Богу посвећен, и њему, у спомен свима који су се овдје вјековима сабирали, и онима који су основали овај свети манастир у временима Немањића“, рекао је Митрополит црногорско-приморски честитајући сабраним Љешњанима Бадње вече.

.Митрополит Амфилохије је рекао да је огањ бадњака неугасив.

„И много се радујем што се и овдје разгорио, благодарећи управо Светом Мардарију, дивноме изданку овога светога мјеста“, казао је Митрополит Амфилохије.

Он је замолио Корнећане, нарочито Ускоковиће да што прије приступе покретању градње храма посвећеног Светом Мардарију.