У име Његове Светости Патријарха академији је присуствовао Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан.
Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, у недељу, 15. децембра 2019 године, са почетком у 15 часова, Светосавско звонце и Верско добротворно старатељство, са домаћином Комбанк двораном, организовали су Светониколајевсјку академију.
Ово већ традиционално окупљање најмлађих поводом наступајућих празника одржано је по девети пут. Све је почело у малој сали Патријаршије српске 2011. године, затим је настављено у крипти храма Светог Саве на Врачару, да би како је догађај растао по свом садржају и интересовању најмлађих, доспео од прошле године у најбољу салу у престоници Србије за овакве догађаје - Комбанк дворану.
Овогодишња ђачка академија је по свом организацијском и продукционом смислу у односу на претходне подигнута на још виши ниво, а број деце посетилаца, којих је било преко 1.400, потврдио је и потребу за постојањем оваквих културно-образовних програма и садржаја у животу Цркве. Организатори су у жељи да данашњим генерацијама испричају праву причу о Светом Николи и врате га тамо где и припада у њихова детињства одакле је истргнут пре готово 80 година, уз асистенцију Катихетског одбора успели анимирају веома велики број ђака основних школа Београда да дођу. Поред њих веома окретни и вредни вероучитељи из Панчева, Обреновца и Сремске Митровице су довели своје ђаке.
У име Његове Светости Патријарха догађају је присуствовао Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан. у име САНУ академик и песник Матија Бећковић, а у име академске публике професор Философског факултета др Милош Ковић. Са ђацима су дошли вероучитељи, учитељи, родитељи, баке и деке.
Академија је почела ђачком представом, петнаест талентованих полазника Школског центра Звонце, који припадају истоименој позоришној трупи, уз музичку пратњу дечјег хора Српске Патријаршије, такође полазника центра, а по тексту вероучитеља ОШ Бранислав Нушић у Београду г. Владимира Радовића и режији Данице Тодоровић.
Присутна публика, деца - из многодетних породица, најбољи ђаци који похађају веронауку, учесници квизова из катихетике, деца спортисти Православног спортског удружења Свети Срб и ја, као и деца запослених у црквеним телима, имала су прилику да уживају и науче нешто ново гледајући премијерно одиграну ђачку представу Врлинко Добрић која описује живот Светог Николаја Мирликијског у пет сцена.
Публика је јаким аплаузима награђивала глумачке бравуре млађаних драмских уметника после завршетка сваке сцене, а на крају су им аплаудирали и два пута на бис.
После уметничког дела програма, водитељ малена Марија Радовић је позвала најпре гђу Радмилу Мишев, главног и одговорног уредника Светосавског звонца, да поздрави крцату салу Комбанк дворане у име домаћина, указавши да су на истом, мисионарском путу, и Старатељство - које храни хлебом насушним, и Звонце - које храни хлебом Речи, трудећи се да помогну, теше, баш као и сви остали који су помогли у организацији.
У име Његове Светости Патријарха топлим речима духовног пастира деци се обратио и Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан. Он их је поучио најпре кратком беседом где је истакао да Врлинко, односно Свети Никола, помаже свима који верују, да нам је дао задатак да волимо децу и да је свако дете "мали Никола - мали Врлинко", као и да "преноси благослов највећег Врлинка међу нама, а то је Његова Светост Патријарх г. Иринеј".
У наставку академије, гђа Мишев је уручила академику Матији Бећковићу посебну плакету Звонца за досадашњу сарадњу, поготово пружену на реализацији првог Звонцетовог цртаног серијала Дедино благо, за који је славни песник, за кога тврде да је најбољи које данас имамо међу нама, даривао сценарија за неколико епизода и оживео један од протагониста тог серијала цртаног филма дајући му свој глас.
Захвалност академика Бећковића је испраћена громким аплаузом: -Ја сам у овој сали био на многим академијма, али ниједна од њих није важнија од ове одржане данас. Овде су се скупљали многи људи током деценија, али никад нико важнији, здравији, вољенији и лепши није био од вас! Добијао сам многа признања, дипломе, али од свих тих диплома најмилија ми је ова коју сам добио данас од вас!.
На самом крају по изласку из сале подељени су за преко 1.400 малишана светониколајевски пакетићи, дар Верског добротоворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке и њихових сталних пертнера: Хуманитарне организације Наши Срби из Чикага, Културно-просветног друштва Коло српских сестара и млекаре ”Шабац”.
Извор: Инфо-служба СПЦ