У Цркви Богородице Одигитрије манастира Пећка Патријаршија у богато украшеном трону столује чудотворна икона Богородице Пећке којој вјерни народ на поклоњење долази већ осам вијекова.
Красница Пећка, како је народ из милоште зове, једна је од највећих српских светиња коју је наш Свети Сава добио на дар приликом хиротоније у првог српског Архиепископа.
Лик Богородице Пећке живописао је апостол и јеванђелист Лука у Гетсиманији крај гроба Пресвете Богородице, 48. године.
Празник Иконе Пећке Краснице славимо дан по празнику Вазнесења Господњег- Спасовдану. О овој Светињи, шта она значи за наш српски и уопште православни народ, о чудима која памте стари Пећанци на молитве Богородици Пећкој разговарали смо са некадашњом предсједницом Кола српских сестра из Пећи Радмилом Шуговић у чијем стану мироточи копија ове Свете Иконе, освештана на чудотворној икони Пећке краснице.
Икона Мајке Божје је учинила многа чуда у граду Пећи и уопште у народу: сачувала га од колере, била му утеха у вековима робовања, радост у жалости, лекар у болести, пријатељ у невољи, охрабрење у страдању и на самрти. Срби су је одувек безгранично волели, Турци се односили према њој коректно и са поштовањем, а и Албанци су према икони гајили страхопоштовање.
С времена на вријеме икона је ношена по српским крајевима, гдје је посјећивала домове верника, у њима коначила и пред њом су читане даноноћне молитве. Пре седамдесет година била је и у Београду, необично свечано дочекана, о чему је писала сва тадашња штампа. Касније је посетила и Земун. Овој икони је посвећен посебан Акатист, дело митрополита Михаила из 1894. године. У њему је и припјев: Радуј се заштитнице и спаситељко рода српскога, крстоноснога! У Пећи је у прошлости на празник иконе Богородице Пећке чудотворна икона ношена у литији кроз град, од куће до куће српских домаћина који су је свечано дочекивали.
Извор: Радио Светигора