Забринутост због очувања древне цркве Свете Софије (Аја Софије) саграђене у Цариграду у првој половини 6. века изазвана је недавним догађајима када су 29. маја 2020. муслимански верски предводници прочитали Куран у њој.
У интервјуу 6. јуна 2020, а коментаришући тренутну ситуацију на питање водитељке програма „Црква и друштво“, госпође Ј. Грачеве, митрополит волоколамски Иларион, председник Одељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије, подсетио је присутне да је комплекс са црквом Аја Софија био музеј од 1934. године одлуком турског председника Кемала Ататурка, а од 1985. године уврштен је у Унескову листу светског културног наслеђа.
„За милионе људи широм света, посебно за православне хришћане, ова црква је симбол Византије и симбол Православља“, рекао је архијереј. „Саградио ју је у 6. веку цар Јустинијан управо као православну цркву Источног Римског царства. Ми, руски народ, ову цркву сматрамо драгом и зато што су управо у њој изасланици кнеза Владимира током Литургије осетили да не знају „да ли су на земљи или у рају“ и одлучили су да о томе испричају кнезу Владимиру. Као плод ове мисије, кнез Владимир је донео историјску одлуку да крсти Русе.
„Сваки покушај да се садашњи статус Свете Софије промени као музеј крши крхке међуконфесионалне и међуверске равнотеже које су до сада успостављене,“ у то је уверен митрополит Иларион.
С тим у вези, Његово Високопреосвештенство је изразио наду да ће „ова црква остати музеј и да ће приступ њој бити отворен свима који желе да дођу у њу, као и да такви догађаји неће изазвати међуверску напетост“.
Извор: Orthodoxtimes.com (са енглеског Инфо-служба СПЦ)