Вjечан спомен и Царство небеско блаженопочившем Архиепископу пећком, Митрополиту београдско-карловачком и Патријарху српском Г. Г. Иринеју! Oво издање емисије “Косметска кандила” посветили смо кандилу вјере у распетога и васкрслога Христа-блаженопочившем Патријарху Српском Г. Иринеју.
“На Косову и Метохији сам провео велики део свог живота. У Призренској богословији сам био ђак, затим, професор и ректор. Када сам први пут дошао у Призрен тамо је живело око 16.000 Срба. Колико је данас тамо Срба? Увек сам говорио да у решавању проблема на Косову и Метохији први услов треба да буде безбедан повратак око 250.000 Срба, протераних у периоду од 1999. до 2004. године. Међународна заједница треба да помогне, најпре, по том питању, па тек онда да организује разговоре о другим темама”- казао је за “Новости“ наш Патријарх 16. октобра 2020.г.
Његова Светост посјетио је Ораховац 15. октобра 2013. године. У емисији доносимо његову бесједу којом је тада поздравио вјерни народ који је са радошћу и надом дочекао свог Патријарха.
Истог дана Патријарх је посјетио и Велику Хочу.
Поводом упокојења Његове Светости Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије огласио се на ТВ Прва први пут после борбе коју је водио против вируса корона.
“Вијест о упокојењу патријарха Иринеја је велика жалост, жалост Великог петка, и цијела Црква жали, тугује и узноси своје молитве за својим патријархом, нашим оцем, наследником Светог Саве. Он нас је окупљао својом благошћу и трпљењем. Тугујемо за Митрополитом Амфилохијем и Патријархом Иринејем уједињујући се са својом браћом. Ово је један велики испит и за наш народ и цркву, и надам се, као што смо много пута у историји, када смо доживљавају кризе, били на висини достојанства као народ, и ово ћемо достојанствено издржати и хришћански поднијети, и после свега у једном виђеном току ово пребродити. Тим стазама нас је премудро водио патријарх Иринеј“ – казао је преосвећени Владика Јоаникије.
С болом у души и с тугом примили смо вијест да се упокојио наш патријарх, отац, пастир, родитељ, изјавио је епископ рашко-призренски Теодосије.
“Као и светоархијерејски Сабор и наш патријарх је сваки пут истицао да се не смемо одрећи наше свете земље, нашег Јерусалима, нашег Призрена, Пећке патријаршије, Дечана, Грачанице, да је то наше срце и наша душа. Да, ако се одрекнемо КиМ и ако напустимо ове свете просторе, ми више нећемо постојати, више нећемо бити оно што су вазда били наши преци и наши свети и да ћемо постати потпуно нешто друго, нама страно и не нама својсветно“, рекао је владика Теодосије за Косово онлајн.
Те речи и такав став патријарха уливају додатну снагу, истакао је Теодосије, али и обавезују да се истраје на том путу, да се његов завет, аманет очува.
Игуман Дечански Сава (Јањић) казао је за Спутњик да је Патријарх Иринеј био и остао везан за Косово и Метохију.
“Памтићемо његова охрабрења и духовну радост коју је ширио око себе. Са дубоким болом и тугом примили смо вест о упокојењу Његове Светости патријарха српског господина Иринеја. Свештенство, монаштво и верни народ на Косову и Метохији, а посебно ми у манастиру Високи Дечани памтићемо га као човјека велике духовне мудрости, одмјерености, искреног оца и пастира, који је посебно био и остао цио живот везан за Косово и Метохију“ казао је отац Сава.
“У сјећању ће нам остати његове посете Дечанима, његова охрабрења и духовна радост коју је ширио око себе. Молимо се Господу да му подари Царство небеско и вечни спомен“, рекао је игуман Сава Јањић.
Поводом упокојења Патријарха Иринеја саопштењем за јавност огласио се и Покрет за одбрану Косова и Метохије.
Из покрета поручују да је Патријарх Иринеј, чувар Свете Земље, а саопштење преносимо интегрално.
Блаженопочившем Архиепископу пећком, Митрополиту београдско-карловачком, Патријарху српском г. Иринеју било је дато да води брод Српске православне цркве кроз немирне воде нашег бурног доба. Распеће Српске цркве није престало када су окончани ратови у којима је разбијена Југославија и распарчан српски народ. На Косову и Метохији, у Црној Гори, Хрватској, Македонији, Федерацији БиХ, њој и данас отимају и руше светиње, прогоне јој народ и свештенство. Страдања су додатно загорчана српском неслогом и сукобима, подстакнутим недржавничком, противуставном политиком српских власти према сопственом становништву, светињама и територијама на Косову и Метохији.
Патријарх Иринеј је смиривао, саветовао, упозоравао и охрабривао. Његове поруке о Косову и Метохији као Светој Земљи и неотуђивом делу Србије биле су јасне и недвосмислене. Свети Архијерејски сабор неколико пута је износио исти, једнодушан став, уз поновљене позиве да се на Косову и Метохији успостави пуна владавина права. У исто време, Патријарх Иринеј се српским властима обраћао са очинском благошћу, стрпљењем и упозорењима. Потврдило се, као и у претходним вековима наше историје, да су одлучан став и поруке Српске цркве и њеног Патријарха најтврђа одбрана светиња и народа и главна препрека распарчавању наше државе.
Патријарх Иринеј је покретаче Апела за одбрану Косова и Метохије и осниваче Покрета за одбрану Косова и Метохије увек примао са срдачном наклоношћу. Све што нам је говорио сведочило је о његовој дубокој, личној бризи и везаности за Косово и Метохију. Посебно охрабрујући био је наш последњи сусрет, августа 2020, када смо га обавестили о оснивању Покрета и када нам је, још једном, јасним и одлучним речима, потврдио непоколебљив став Цркве о Косову и Метохији.
Његова Светост, Патријарх српски г. Иринеј на овоме свету часно је служио Христовој Цркви и своме Отечеству. Сада се придружио бескрајном низу наших великих архијереја и отаца, чије молитве остају трајни залог наше будућности.
Дубоки наклон нашем Патријарху Иринеју и хвала за сву бригу, мудрост и доброту. Вјечнаја памјат!
Да се сјетимо и ове његове посјете Светој Српској земљи, благодарећи колегиници Јелени Јеж и Радију “Слово љубве“ који су са нама подијелили тонске записе из своје архиве.
Пјесма патријарху ИринејуПатријарх српски Иринеј 16. априла 2019. године завршио је посјету Косову и Метохији. Подсјетимо да је током петодневне посете која је почела 12. априла, Свјатјејши Патријарх Иринеј боравио у Пећкој Патријаршији, Високим Дечанима, манастирима и црквама у Ораховцу, Великој Хочи и Зочишту, у Призренској богословији и Манастиру Светих архангела, Штрпцу, Косовском Поморављу, те манастирима Драганац, Грачаница Бањска, Соколица, као и у Косовској Митровици, како би у предваскршњим данима пастирском поруком ојачао свој верни народ у молитви и нади да остане и опстане на тим просторима- пише на интернет сајту Радија “Слово љубве“.
Велика радост у недељу, 14. Априла 2019. за житеље Ораховца била је посета Патријарха Иринеја кога је у овом месту на Косову и Метохији срдачно дочекао многобројни верни народ, међу њима мноштво деце, известила је за Слово љубве новинар и наставник у Ораховачкој гимназији, Оливера Радић, преносећи да су међу вернима одушевљење, радост и сузе. Патријарх је служио Свету Литургију у Храму Успења Пресвете Богородице, саслуживали су домаћин, Епископ Теодосије и свештенство, У Литургијској беседи Патријарх је између осталог казао да “страдање за веру, истину, име Христово, има вечну вредност пред лицем Божјим”, да Господ такво страдање награђује венцем мучеништва, као и да треба да будемо достојни Божје помоћи када је реч о чувању Косова и Метохије које је наш Јерусалим, треба да будемо предани Господу.
После посете Ораховцу,14. априла, Патријарх Иринеј се запутио у Велику Хочу где га је дочекао велики број верника, а како је за Слово љубве известила Оливера Радић, новинар и наставник из Ораховца, на улице је изашло и старо и младо, радосни што им у посету долазе поглавар Српске Цркве Патријарх Иринеј са домаћином, Владиком Теодосијем. Девојчице у ношњама даривале су им букете јоргована и послужиле хлебом и сољу. У порти Цркве Светог архиђакона Стефана Патријарх се обратио окупљенима изразивши радост због доласка, упућујући народу речи охрабрења.
Свјатјејши је потом наставио пут ка Зочишту.
17. октобар 2018. Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј је заједно са Његовим Блаженством Патријархом антиохијским и свега Истока Г. Јованом Десетим и делегацијама обе Патријаршије, посетио древно седиште наше Помесне Цркве, манастир Пећку Патријаршију. У топлом обраћању драгом госту, Свјатјејши је укратко изнео историјат Пећке Патријаршије и приближио дешавања из даље и ближе српске историје, која су довела до егзодуса нашег народа из јужне српске покрајине. Говорећи о данашњем животу Срба у покрајини, Патријарх Иринеј је истакао да се “све чини са намером да се Срби не би вратили на своја огњишта”. “Манастири који нису порушени су нада нашег народа да ће се вратити некада на ове просторе”, рекао је између осталог Патријарх Иринеј.
Блажен је пут којим данас идеш душо…
Светост, као највећи од људских идеала, оставио је Свети Сава у наслеђе свом српском роду. Изабравши онај тијесни пут који води у живот вјечни, том идеалу тежио је и Његова светост патријарх Иринеј, а њиме је водио и нашу Свету саборну и апостолску Српску Цркву православну кроз буре и олује овога свијета и времена. На томе путу се најчешће ослањао на свог брата митрополита Амфилохија, кога је слао у бројне мисије широм православне васељене. Првог новембарског дана испратио је свог брата Митрополита Амфилохија у последњу и највећу мисију – да им пропути пут до наручја Господа нашега коме су цијелог живота вјерно служили.
Нека их, као достојне, на крају тога пута дочека наш путеводитељ Свети Сава и Онај који је Пут, Истина и Живот.
Ваша Светости, молите Бога за нас грешне.
Пођите радосни Светом Сави- довршили сте његов Храм.
Ходите поносно Светом цару Лазару- очували сте аманет!
Почивајте у миру Господњем.
Наше распето наше Косово данас добило још једног молитвеника пред Господом.
Вјечан му спомен и Царство небеско.
За звучне записе дијелова бесједа и информације које смо емитовали благодаримо Радију “Слово љубве“ сестри Јелени Јеж, Епархији рашко-призренској и косовско-метохијској, Оливери Радић новинару и професору из Ораховца и ТВ “Храм” АЕМ.
Извор: Радио Светигора