Type Here to Get Search Results !

Прослављена храмовна слава Цетињског манастира: Рођење Богородице је предуказање и припрема за рођење Христово

 

На Цетињу је данас литургијски прослављен празник Рождества Пресвете Богородице – храмовска слава већине црква у овом граду.


Звучни запис беседе


У Цетињском манастиру Свету архијерејску литургију је служио Његово високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва и молтвено учешће вјерног народа, док су за пјевницом појали цетињски богословци.

Послије Литургије освештан је и пререзан славски колач, а потом се вјернима обратио Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије. Он је казао да данас прослављамо рођење Пресвете Богородице, која се показала да је узвишенија од херувима, славнија од серафима, светија од бестјелесних сила небеских, зато што је у пречисту, дјевичанску утробу силом Духа Светога и по промислу Божијем, зачела Господа и Спаситеља нашега Исуса Христа, који је ради нас људи и нашега спасења, постао као један од нас, смјестивши се као Богомладенац у утробу Пресвете Дјеве, дошавши преко Ње у овај свијет. Даље је објаснио да је рођење Богородице предуказање и припрема за рођење Христово. Јер је Њено рођење по промислу Божијем било тако устројено да се убрзо догоди преко Ње и рођење нашег Спаситеља Исуса Христа.

Рођење Пресвете Богородице зато, нагласио је, слави цијела Црква, тако да то није била само радост једне породице, бездјетних родитеља, Светих  Јоакима и Ане, који су дуго туговали због тога што немају дјеце. Али нису пали у очајање него су се молили и служили Богу и Он их је наградио и утјешио, али не само њих.

“Ону радост коју су они доживјели рођењем Пресвете Богородице, непрестано доживљава цијела православна васељена, сви православни хришћани. И ево овај манастир и ово мјесто Цетиње, од кад се зна за њега, прославља овај празник. И Влашка црква која је прва подигнута овдје, а подигли су је досељеници са Златибора, међутим, то су њихови потомци заборавили, али добро сјетиће се. А онда господар Црне Горе, Иван Црнојевић, такође је био од Бога надахнут, да своју задужбину посвети рођењу Пресвете Богородице. И ово славље је било опште славље свих који живе у овом подловћенском доцу од давнина”, бесједио је владика.

Подсјетио је да Цетиње вјековима прослављало рођење Пресвете Богородице те да и данас многе породице славе овај велики празник као крсно своје име или прислужбу:

“Тај празник који је вјековима тако слављен, припремио је Црногорце за највећу прославу Божића, у вријеме Владике Данила, јер су тај Божић дочекали у слободи, што је и  био мотив за Горски вијенац, јер мотив за поезију не може бити било шта, него је најчешће вјера и слобода, и част, и образ, и светиња, и братска љубав, и торжество, и побједа православља.”

Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је казао да ми у овоме свијету трпимо доста невоља, тешкоћа, али ако смо прави хришћани, то ћемо лако подносити јер ћемо бити увијек ограђени благодаћу Светога духа, и укрепљавани његовом силом. Кад нам Господ каже да не треба да се бринемо када излазимо на земаљски суд (кад вас воде на судове и на испитивања код земаљских власти, не брините се шта ћете, рећи, јер ће вас Господ Духом Светим својим научити шта ћете рећи), онда, поучио је владика сабране, не треба да се бринемо ни у другим обичним приликама.

“Него да се поуздамо у Бога и да се Њему молимо. Да се с Њиме сједињујемо, да се потрудимо, да Богу угодимо и да Господу направимо мјеста у своме срцу”, казао је владика Јоаникије и подсјетио на пророчке ријечи када је Бог са нама, ко ће против нас, које понављају сви хришћани до дана данашњега и до скончанија свијета и вијека.

Господ Исус Христос у овоме свијету је доживио да Га гоне, клеветају, називају свакаквим именима, примио је крсно страдање на голготи ради нас и нашега спасења, да би нас избавио од робовања ђаволу, и од ропства смрти и свакој биједи, и ако се Он, истинити творац неба и земље, сјединио са нашом биједом, истакао је, како да се и ми не сјединимо са Његовим крстом и голготом, са Његовом  крсном смрћу.

“Да се не постидимо Његовога крста, него да будемо вјерни, а они који су вјерни, њих Господ оставити неће. Чак и они који су колебљиви, и који су слаби, али који желе да буду са Господом, ни њих Господ оставити неће, наручито њих, јер Господ снисходи нашим слабостима”, истакао је Митрополит црногорско-приморски и додао да то треба увијек да имамо на уму.

На крају Његово високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је поручио да се и када су тешка времена треба храбрити, то је Господу угодно, јер онај који даје храброст је Христос, а ми се храбримо само за добро, да чинимо добро, да љубимо и пријатеље и непријатеље, и да трпимо браћу јер је богоугодно, те да у онима који су против нас има много добра, којега ни они сами нијесу свјесни:

“Јер су они наша браћа, и ми никада не мислимо да смо бољи од њих. Заједнички је проблем и заједничка слабост што имамо непријатељства међу собом па треба да се потрудимо, да дамо  све од себе, а онда ће и Бог помоћи. Ми хришћани када се саберемо у цркву, ми смо као једно биће, као један организам, као једно тијело и једна душа, и кад се молимо, када заједнички Богу молитве своје узносимо, осјећамо то чудесно, божанско јединство које нас уздиже изнад наших слабости. А Пресвета Богородица, као наша заступница, као Мајка свих нас, као Мајке цијеле Цркве, Она нас све заступа, и наше молитве узноси пред престо Сина својега, који нам излива своју благодат и утјеху, и мир и радост, и даје нам снаге да идемо даље, оснажује нас и непрестано нас уздиже и оживотворава.”

Осим цркве Цетињског манастира, празнику Рођења Пресвете Богородице посвећени су и остали храмови на Цетињу: Влашка црква, црква на Ћипуру, као и црква на Старом цетињском гробљу. Такође се раније празник Рођења Пресвете Богородице славио као слава града Цетиња.


Извор: Митрополија црногорско-приморска