Дана 27. септембра 2021. године, на празник Воздвижења Часног и Животворног Крста Господњег, Његова Светост Патријарх московски и целе Русије Кирил служио је Свету литургију у Саборном храму Христа Спаситеља у Москви.
Његовој Светости саслуживали су: митрополит волоколамски Иларион, председавајући Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије; архиепископ клински Леонид, заменик председавајућег ОСЦП-а; протојереј Михаил Рјазанцев, хартофилакс Саборног храма Христа Спаситеља; протојереј Николај Балашов, заменик председавајућег ОСЦП-а; архимандрит Филарет (Булеков), заменик председавајућег ОСЦП-а; архимандрит Алексиј (Туриков), лични секретар Његове Светости Патријарха Кирила, и свештенство града Москве.
На крају Литургије Најсветији Владика, архијереји и свештенство, који су му саслуживали, поклонили су се Крсту Господњем.
Предстојатељ Руске Цркве обратио се верницима Првосветитељском беседом.
Након тога, поводом 75. годишњице од оснивања Одељења за спољне црквене послове, Његова Светост Патријарх Кирил уручио је црквене награде:
· митрополит волоколамски Иларион, председавајући ОСЦП-а, награђен је орденом Светог Сергија Радоњешког II степена „за целокупан архипастирски труд у корист Свете Цркве и поводом 55. рођендана“;
· архиепископ клински Леонид, заменик председавајућег ОСЦП-а, награђен је орденом Светог Сергија Радоњешког III степена „за целокупан архипастирски труд у корист Свете Цркве“;
· протојереј Николај Балашов, заменик председавајућег ОСЦП-а, награђен је орденом преподобног Серафима Саровског II степена „за труд у корист Свете Цркве“;
· архимандрит Филарет (Булеков), заменик председавајућег ОСЦП-а, награђен је орденом преподобног Серафима Саровског II степена „за труд у корист Свете Цркве“.
Честитајући митрополиту Илариону и свим запосленима у Одељењу за спољне црквене послове јубиларну годишњицу, Његова Светост Патријарх Кирил посетио се периода када је радио у Одељењу са којим је повезан од 1968. године: „Био сам секретар митрополита Никодима, који је водио Одељење за спољне црквене односе, како се тада звало, у најтежим годинама Хрушчовљевог и постхрушчовљевог прогона. Изнутра сам видео колико је тај рад захтевао огромну снагу, какву велику чврсту веру и храброст, јер је велики део онога што су сарадници Одељења урадили било у супротности са општим трендом земље усмереним на слабљење и, коначно, потпуно разбијање верског живота...“
Према речима Патријарха Кирила, у то време је Одељење за спољне црквене односе „било на челу борбе за постојање наше Цркве“. У дубинама ове институције вођен је мудар и доследан рад да би се зауставио прогон и учинио неефикасним, а и на убеђивању власти „да зауставе опаку праксу дискриминације верника“.
„То је била једина институција у нашој Цркви, која је бранила нашу Православну Цркву на рубу црквено-државних односа“, нагласио је Његова Светост.
Предстојатељ Руске Православне Цркве такође је нагласио да је и сам скоро 20 година водио Одељење за спољне црквене послове. То је било време промене државног уређења, време када се привреда урушавала. А руководство Одељења је, с једне стране, улагало све напоре да очува институцију у веома тешким економским условима, а са друге – да је оспособи и усмери ка решавању проблема који су се појавили пред Црквом. „Црква је изнутра покушала да утиче на народ, како би сачувала његов дух, православну веру, љубав према Отаџбини“, посведочио је Патријарх Кирил.
Његова Светост је нагласио да је један од најважнијих задатака који данас стоје пред Одељењем за спољне црквене послове Московске патријаршије „рад на превазилажењу раскола у Васељенском Православљу, који је настао незаконитим, антиканонским и (...) безумним упадом Цариградског Патријарха у Украјину“.
„Надам се да ће Његово Преосвештенство митрополит Иларион, владика Леонид, отац Николај, отац Филарет и целокупно особље Одељења за спољне црквене послове учинити све да се превазиђе раскол у Православној Цркви. И да ћемо у овом Сабору, заједно са поглаварима Помесних Православних Цркава, једнога дана моћи да служимо Свету Евхаристију и да се причестимо истом чашом. Верујемо да ће се то некада догодити. Али да би се то догодило што пре, како кажемо, на време, треба да се сви заједно молимо. Цела Црква треба да се моли за превазилажење подела, а на овом пољу морају да раде она посвећена браћа и сестре у Одељењу за спољне црквене послове“, закључио је Предстојатељ Руске Цркве и благословио руководство и сараднике Одељења.
У име руководства и сарадника, митрополит Иларион се захвалио Његовој Светости Патријарху Кирилу:
„Ваша Светости,
Дозволите ми да се, у име руководства Одељења за спољне црквене послове и свих запослених, којима су лети уручена висока признања у Ваше име, искрено захвалим на пажњи коју посвећујете раду нашег Одељења.
Заиста, посао није лак. Ако неко мисли да је он повезан са великим радостима или задовољствима, грдно се вара. Пре свега, наш рад подразумева огромну одговорност, јер свака грешка може скупо да кошта. И ми свакодневно у свом раду осећамо одговорност коју сте Ваша Светост и Свети Синод поверили нама.
Али не зависи све само од нас. Када наиђе тајфун, сруши кровове, развали куће, људима не преостаје ништа друго него да сачекају, а затим да покушају да поправе и обнове уништено. Несрећа која је задесила Православну Цркву, нажалост, већ је нанела огромну штету, како појединим Помесним Православним Црквама, тако и читавом међуправославном јединству. Али, захвални Богу, прихватамо чињеницу да тај тајфун није директно утицао на нашу Свету Цркву, која је остала јединствена и непоколебљива. И да епископија наше Цркве, свештенство, монаштво, верујући народ и у Русији и у Украјини, и у Белорусији, и у Молдавији, и у другим деловима канонског простора Руске Православне Цркве осећа своје јединство и да су спремни да се боре за то.
А за оне који су пали у раскол, молимо се надајући се да ће схватити неразумност својих поступака, да ће се вратити на канонски пут и да ће јединство светског Православља бити обновљено.
Као што сте нас више пута подсећали, за нас нема другог пута, осим да следимо канонско предање Цркве и бранимо га, упркос свим ветровима који дувају из различитих праваца.
Ваша Светости, будите уверени да ће Одељење за спољне црквене послове под Вашим вођством наставити и даље да Вам помаже у ношењу Вашег Предстојатељског крста у свим питањима која се тичу спољних односа. Наравно, то нису само питања у сфери међуправославних односа, већ и комуникације са инсолавним светом, другим верским традицијама, сународницима у иностранству.
Ваша Светости, Ви скоро имате исти број година као Одељење за спољне црквене послове. Ви сте свега шест месеци млађи. У томе видимо и посебну промисао Божју, јер је заиста цео Ваш живот повезан са подручјем спољних црквених послова. Као врло млад човек кренули сте овим путем и скоро двадесет година водили Одељење за спољне црквене послове. Чак и сада овој области посвећујете Првосветитељску пажњу, што нам је изузетно важно.
Желео бих да Вам се искрено захвалим на наградама које су уручене нама и сарадницима Одељења за спољне црквене послове, а Вашој Светости желим дуга и блага лета Првосветитељске службе“.
Извор: Сектор за информисање ОСЦП-а