Type Here to Get Search Results !

Торжествена прослава престоног празника Саборног храма Светог Јована Владимира у Бару


Празник Светог Јована Владимира, заштитника града Бара, торжествено је прослављен данас, 4. јуна 2022. године у Саборном храму Светог Јована Владимира у Бару. Свету архијерејску литургију је служио Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Јоаникије, уз саслужење Епископа рашко-призренског Теодосија, Епископа буеносаиреског и јужноцентралноамеричког Кирило, Епископа захумско-херцеговачког Димитрија и новоиабраног Епископа новобрдског Илариона, као и великог броја свештенства и свештеномонаштва Митрополије црногорско-приморске и других епархија наше Свете Цркве.


Звучни запис беседе


Владика Кирило је подсјетио на, недавно прослављен, празник Спасовдан, Вазнесење Господа у тијелу, дан када је Господ нашу палу природу узнио више свих небеса, показавши нам наше предзначење и достојанство коме треба да тежимо. Владика је указао да су чак и тада неки ученици посумњали, да би тек након десет дана, када је сила Духа са висине сишла на њих, они постају неустрашиви проповједници васкрслог Христа, не бојећи се ни смрти, нити било чега. ”Сви смо добили тај залог духа на Светом крштењу, али морамо га свакодневно умножавати и усавршавати кроз Свете Христове тајне”, нагласио је и додао да је сила Божија надахњивала свете људе свих нараштаја, као и цара Константина кога смо јуче прославили.

Владика је говорио како је Божија воља да Црква пребива у миру, али Он некад допушта и страдање, да би се кроз то показао квалитет вјере у Господа, а тако је било и са Светим Јованом Владимиром. Владика је упоредио византијско царство са нашим балканским, српским царством, рекавши да Византију карактерише тврда вјера, а у нашем српском царству се види несаломива нада у Господа.

Осврнувши се на Његошеве ријечи: ”Шта Леонид хоће и Сцевола, кад Обилић стане на поприште”, Владика је нагласио да се оне односе на хришћанску жртву , која има двоструко значење, она је прелаз из ововременог у вјечно, те тиме већа од сваке друге жртве. ”Свети Јован Владимир није ишао у самоубиство, него је ишао да пређе у вјечни живот, и он се тиме на васељенском плану уградио у Цркву Господњу, пребива у Христу и моли се за нас”, додао је и указао да је Свети Јован Владимир накалемљен на кирилометодијевско предање, да имамо свједочење да се он у својој молитви на брду Облик, моли управо Светом Науму Охридском.

”Нека нас историја нечему поучи”, нагласио је Владика и додао да смо успјели да се ослободимо на почетку 20. вијека, тек кад смо се ујединили, од Отоманске империје, а управо је Црква та која тежи јединству и која никада није ни прекидала то јединство, иако се некада показује немоћцркве, као Христа на Крсту, да допре до људи.

Владика је Светог Јована Владимира упоредио са оним градом из Јеванђеља, који се не може сакрити кад на гори стоји, већ стоји као светионик и моли се да се и наше покољење обједини, умножи, сложи и обожи.

Након Свете литургије, пререзан је славски колач у част Светог јована Владимира, а након отпуста, архипастирским ријечима се вјерном народу обратио Митрополит црногорско-приморски Јоаникије, прије свега захваливши свима који су дошли на Свету службу Божију да учествују у радости прослављања овог великог светитеља, браћи епископима, свештенству и вјерном народу, као и представницима других вјероисповијести, уваженој господи Надбискупу барскиом Року Ђонлешају и главном Имаму града Бара Мујдину Милаимију.

”Крст Господњи је знак распећа Христовога, али истовремено и знак његове побједе над смрћу и васкрсења, он је знак Господњег подвига на земљи, али и знак свих хришћана, нарочито оних који су ишли путем страдања и распећа, као што је ишао и Свети Јован Владимир. Знак његовога подвига и славе је његов крст који штити овај град, јер је он примио знамење Крста Христовога, а сила Крста Христовога му је дала ту љубав и ту спремност да страда за своју вјеру, Цркву, за свој народ”, рекао је Митрополит и додао како је млади краљ Владимир пострадао прије 1000 година, али његова слава бива све свјетлија, а знак те славе је и овај храм. Нагласио је да је литургијско сабрање најважнији дио прославе сваког празника, сједињење са Христом Господом кроз свето причешће, а након тога све је лијепо, програм који су припремили оци и вјерни народ града Бара, а увече да кренемо у литију коју увијек предводи Свети Јован Владимир, а коју увијек посебно украсе дјеца.


Изввор: Митрополија црногорско-приморска