Type Here to Get Search Results !

Стање хришћана се погоршало у многим земљама


Председник хуманитарне организације „Црква у невољи“ Хајне-Гелдерн: Узроци прогона и дискриминације су многобројни – Нетрпељивост према хришћанима расте и на Западу 


Стање хришћана се погоршало у многим земљама, а узроци прогона или дискриминације су вишеструки. Ово је известио председник међународне хуманитарне организације „Црква у невољи“ (Kirche in Not) Томас Хајне-Гелдерн у интервјуу црквеном листу „Кирхе бунт“ из Ст. Пелтена, поводом предстојеће тзв. „Црвене среде“ (16. новембар), којом би ова хуманитарна организација желела да скрене пажњу на стање прогоњених хришћана широм света. Зграде и знаменитости широм света су тада осветљене црвеном бојом, па и Парламент у бечком Хофбургу, Карлова црква и катедрала Светог Стефана у Бечу.

На питање да ли је прикладно осветљавати зграде ноћу у временима несташице енергије, Хајне-Гелдерн је наравно одговорио да. Још увек има доста у јавном простору који је увече осветљен – као што је рекламни простор. Зато је „оправдано“ да се једне ноћи у години скрене пажња на ужасно стање многих хришћана. Осим тога, осветљење не мора остати укључено целу ноћ. Многе парохије и манастири данас добијају струју из обновљивих извора енергије. 


Велики проблеми у подсахарским земљама


Хајне-Гелдерн је известио да је репресија у подсахарским земљама као што су Буркина Фасо, Нигер, Нигерија и Мали изузетно порасла. У овим државама постоји „веома експлозивна мешавина корупције и криминалних група које нападају државне институције као што су полицијске станице и уништавају болнице и школе“. Климатске промене имају своје негативне последице и у овим државама, када у појединим областима пастирски народи у потрази за храном за своја стада пуштају их на испашу на њиве локалних фармера, јер су им се првобитни пашњаци пресушили. Притом се та стада на гоне управо на хришћанске и црквене пашњаке.

Другачија је ситуација у Сирији, где има свега неколико стотина хиљада хришћана. Целокупном становништву је лоше, јер се више од једанаест година води рат, али и зато што санкције које је Запад увео пре свега погађају обичне људе у земљи“, рекао је Хајне-Гелдерн. Све више је забринут због верског национализма у Индији и Мијанмару, тоталитарних идеологија у Кини и Северној Кореји и радикализације у Пакистану. „Ова дешавања се често потпуно негирају у глобалном јавном мњењу“, критиковао је председник „Помоћи Цркви у невољи“..

У Либану, који је недавно посетио председник „Помоћи Цркви у невољи“, доживео је велике невоље међу људима. Немају „ни за јело, ни за грејање, после осам сати увече нестаје струја”. Помаже им се на много начина у нади да ће хришћани остати у земљи. 


Све већа нетрпељивост на Западу


У „западном свету“ Хајне-Гелдерн види све већу нетолеранцију и дискриминацију усмерену против хришћана. Забринут сам што „постоји забуна око концепта људских права у западним земљама, на пример када је људско право на исповедање вере ограничено људским правом на самоодлучивање“. Такође је упадљиво да се право на доношење слободних одлука савести све више ограничава – на пример, у британској здравственој служби, где католички лекар више не сме да доноси одлуке на основу своје савести у вези са абортусом и не сме да га одбије извршити. „Залажем се за слободу савести и самоодлучивања, али и нама хришћанима то се мора одобрити“, каже он.




Извор: Кathpress.at