Стотине православних верника почеле су да се окупљају од раног недељног поподнева у цркви Свете Филотеје у предграђу Филотеја у Атини да се поклоне светим моштима подвижнице и мученице из 16. века, која се поштује као небеска покровитељка престонице.
Њене мошти донете су из Саборног храма Митрополије у Атину у цркву која носи њено име у част петстостогодишњице њеног рођења, преноси новинска агенција Orthodoxia News Agency.
Свечаном пријему у крипти Свете Филотеје присуствовало је више архијереја и представника локалне и државне власти. После кратке молитве у крипти, њен кивот је постављен у центар цркве и одслужено је архијерејско Велико вечерње.
Мошти су остале у цркви за јутрењу и Литургију следећег јутра, а то исто вече и за вечерњу, након чега су враћене у атински Саборни храм.
У фебруару 2017. свечано је отворен музеј уређен у породичном дому Свете Филотеје.
Света Филотеја је рођена у Атини 1522. г. у имућној породици. Била је приморана да се уда са 14 година, али пошто јој је муж умро кад је имала само 17 година, одала се молитвеном животу и добротворном раду. Родитељи су јој умрли 1549. г. и она је постала једини власник њихове имовине.
Преузела је на себе монашки живот и уизела име Филотеја, отварајући манастир Светог Андреја око 1551, где су монахиње подучавале девојке како да обављају ручни рад, ткање, домаћинство и кување и тако помогле младим женама да се припреме за домаћински живот. Манастир је имао неколико добротворних установа широм Атине и на острвима Егејског мора, као што су коначишта, домови за старе и школе за атинску децу.
Позната је и по томе што је откупила слободу Грка које су Османлије одвели као робове, понудила им уточиште и помогла им да побегну у слободу. Основала је и други манастир у Патесији. Манастири су често пљачкани, а њихови пољопривредни програми уништавани.
Како је њена слава расла, тако је расла и мржња Османлија према њој. Дана 3. октобра 1588. године четири османлијска плаћеника су провалила у манастир у Патесији током бденија и тако је претукла да је преминула мученичком смрћу неколико месеци касније, 19. фебруара 1589. године.