Type Here to Get Search Results !

Нова књига: Бугарски ратни злочини у окупираној Србији (1915-1918)


Музеј жртава геноцида је известио да је из штампе ових дана изашла нова публикација у оквиру наше музејске едиције под називом ,,Ad Archivum“, објављена у сарадњи са Центром за примењену историју. У питању је зборник изабраних докумената и сведочанстава под насловом "Бугарски ратни злочини у окупираној Србији (1915-1918)", чији је приређивач историчар г. др Милован Пизари. Овај зборник изабраних докумената и сведочанстава пратећа је публикација истоимене изложбе Музеја жртава геноцида коју употпуњује и двојезични српско-енглески каталог поставке.


ИЗВОДИ ИЗ РЕЦЕНЗИЈА


,,Зборник изабраних докумената и сведочанстава под насловом „Бугарски ратни злочини у окупираној Србији (1915–1918)“ садржи 32 критички приређена извора који су у оквиру различитих фондова похрањени у Државном архиву Србије и Архиву Југославије. Стручним одабиром изворне грађе од стране приређивача отргнут је од заборава драгоцен материјал који сведочи о употреби различитих облика асимилационе технологије Краљевине Бугарске на освојеним просторима, о бруталности регуларних бугарских оружаних снага и комита, као и о бројним другим страхотама окупационе политике коју је званична Софије спроводила над грађанима оданим српском идентитету.“

проф. др Дејан Антић


* * *


,,Овај зборник се битно разликује од свих постојећих на ову тему. Овде нема политизације, нити подилажења читаоцима. Тако снажне емоције које овај зборник изазива нису усмерене ка дневној политици. Циљ је пре свега борба против заборава, али и даљи озбиљан разговор и истраживање ове важне и мучне теме. У том смислу овај зборник даје леп пример и снажан замах, како критичком приређивању извора, тако и научним сазнањима на тему бугарске окупације Србије у периоду између 1915. и 1918. године. Коначно, својом структуром и одабиром тема овај зборник отвара и много шира питања попут специфичности карактера Првог светског рата на Балкану или чак и шире, а посебно сналажења цивила у разарањима које је тај рат донео.“

др Данило Шаренац

Рубрика