Type Here to Get Search Results !

На дан преноса моштију св. Александра Невског у Петрограду одржана литија


У литији учествовало око 50.000 лица


Септембра 12, 2016, на дан преноса  моштију св. кнеза Александра Невског (1724) у Санкт-Петербургу (Петрограду) проведена је литија – крсни ход посвећена небеском покровитељу града. Божанску Литургију у саборном храму Свете Тројице при лаври св. Алексндра Невског служио је Митрополит петроградски и ладошки Варсонусије с више архијерехја и са свештенством Митрополије.
У Казанском катедралном храму празнично богослужење је одслужио ректор Петроградске духовне академије Архиепископ петергофски Амвросије уз саслужење тројице архијереја и свештенства Петрограда.
Богослужењу је присуствовао губернатор Игор Дијаинским с другим представницима градских власти.
По окончаном богослужењу архијереји и свештенство кренули су молитвеним ходом од казанског Саборног храма ка тргуАлександра Невског. У литији су учествовали свештенослужитељи, представници православних парохија града и области, друштвених организација, ученици и студенти богословских школа, као и верници овог града. Према оцени полиције, Невском улицом је прошло око 50.000 лица.
На челу крсног хода (литије) ношена је чудотворна Казанска  икона Матере Божје, усред крстонисаца налазила су се лица разних узраста, породице с децом, као и лица са ограниченим способностима.
12.00 људи дошли су пешице на трг где су се сусрели са литијом која је пошла из саборног храма Свете Тројице с моштима св. Александра Невског.
На специјално постављеном постољу насред трга одслужен је молебан небеском покровитељу града Петрограда, северне руске престонице, а на његов споменик положено је цвеће.
Овде се Митрополит Варсонуфије обратио архипастирским словом, рекавши, између осталог, да је пренос моштију обавио 1724. у Петрограду император Петар Велики. Ову знамениту традицију, која је била прекинута у годинама Револуције, установила је императорка Јелисавета Петровна. На 300-годишњицу оснивања нашег града она је оновљена и, ево, већ четврти пут у 21. стролећу ми обављамо крсни ход“ – казао је Високопреосвећени...
Митрополит Васонуфије је истакао да је у историји руског народа било много сложених тренутака кад је било преостало да се људи само поуздају у Промисао Божји, но у Руса је увек било много оних који су устајали у одбрану, не силом оружја, него духа, ојачаног православном вером. Он је био не само херој у борби, он је био и свети човек. Нарочито је значајна његова блажена кончина кад је примио виши степен монаштва .- велику схиму. Он је победио непријатеље видљиве, а у себи је надвладао све оно што нас омета да живимо часним животом – и данас и током последњих 700 година од његовог престављења.
Окупљеним верницима обратио се у губернатор Георгије Полтавченко и честитао грађанима празник. „Кнез је објединио житеље града на добра дела, на победу. А у томе је наша снага!“ – закључио је г. губернатор.
У наставку је говорио и председник Законодавног сабрања Петрограда Вјачеслав Макаров. Ветерени Великог Отаџбинског рата –носиоци ордена Александра Невског извели су свечани марш по тргу, прошла је и почасначета и кадети војних школа.
Сав догађај је преносила ТВ „Санкт-Петербуг“, а у студију је коментарисао протојереј Кирил Копејкин; и други важније Тв станице прносиле су свечаност.
Желећи да овековечи победу у Северном рату (1700-1721) и датум потписивања Ништадског мира, оснивач града на Неви император Петар I наложио је да се из Владимира у Петроград 1724. г. пренесу мошти св. Александра Невског. Средином 19. века овај празник је постао општеруски. До 1917. г. био је свечан: крсни ход се проводио од Исакијевског саборног храма по главној градској магистрали до лавре Александра Невског.