Свечану доксологију у капели Светог Саве, храму у комплексу Православне гимназије Катарина Кантакузина Бранковић, са почетком у 10,30 часова служило је свештенство Митрополије загребачко-љубљанске.
Храм и двориште гимназијског комплекса били су мали да приме многобројне благочестиве вернике и ученике ове школе пристигле да, заједно са својим Митрополитом загребачко-љубљанским г. Порфиријем, поздраве високог госта. Радост поводом историјске посете Васељенског Патријархa г. Вартоломеја и Патријарха српског г. Иринеја била је увеличана и присуством господе архијереја Српске Православне Цркве: црногорско-приморског Амфилохија, бачког Иринеја, врањског Пахомија, далматинског Фотија, горњокарловачког Герасима, славонског Јована и умировљеног захумско-херцеговачког Атанасија. Сабрање је својим присуством увеличала и висока делегација Пољске Православне Цркве.
Свечаној служби благодарења присуствовали су настојтељи више манастирских обитељи, представници Римокатоличке Цркве, верских заједница, дипломатског кора, научних и културних институција.
После свечане доксологије, у организацији Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве и Музеја жртава геноцида, у конгресној сали Српске православне гимназије Катарина Кантакузина Бранковић одржан је међународни симпосион под називом Новомученици: Полиперспектива II.
Симпосион је отоворио Његова Свесветост Патријарх цариградски и васељенски г. Вартоломеј који је и одржао уводно предавање. -Мученици јасеновачки представљају у историји наше Православне Цркве важну и посебну категорију као жртве нацистичког режима и мрачног доба човечанства које је немогуће заборавити, рекао је патријарх Вартоломеј и додао: -Новомученици су једнако вредни као и првомученици које Црква приноси Богу да живе вечно.
Његова Свесветост је осудио самозадовољство људи који су 'морално одговорно' - иако нису узели оружје у руке - одабрали ћутати о злочинима над другим народом и у том смислу сносе одговорност. Патријарх Вартоломеј је позвао на признавање сваке недужне жртве без обзира на њену верску и националну припадност, на пол и расу. -Тек када успемо разумети туђа страдања знак је да смо нешто научили и од властитих, рекао је Цариградски патријарх.
Првом сесијом председавао је Његово Преосвештенство Епископ славонски г. Јован који је подсетио да је патријарх Вартоломеј у правом смислу анђео мира и подстицај за градњу мостова мира. -Данас учествујемо у историјском догађају, јер је први пут у историји Цариградски патријарх стигао на ове простор и први пут у Хрватску, истакао је Владика славонски г. Јован.
Уследило је излагање др Ефраима Зурофа, директора Центра Симона Визентала из Јерусалима, на тему Важност правде у сећању на холокауст. Митрополит црногорско-приморски др Амфилохија говорио је на тему Жртва између стварања и спасења космоса, а гђа Рута Ванагаите из Вилнуса обрадила је темуОд потпуне неупућености до дубоког саосећања - мој пут до свести о холокаусту и активног ангажмана.
У поподневним часовима Његова Свесветост Патријарх васељенски г. Вартоломеј и Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, у пратњи Високопреосвећеног Митрополита загребачко-љубљанског г. Порфирија, посетили су председника Владе Републике Хрватске г. Тихомира Орешковића.
Пошто је премијер Орешковић пожелео добродошлицу високим гостима, уследио је срдачан разговор у коме су саговорници изразили заједничке ставове који се тичу улоге Цркве у савременом свету, мигрантске кризе као својеврсног изазова за савест човечанства, посебно хришћана, као и друге проблеме са којима се суочава савремена цивилизација.
Извор: Српска Православна Црква