У цетињској и острошкој обитељи служена је Света Литургија и парастос поводом двадесет треће годишњице од упокојења Његовог Високопреосвештенства митрополита црногорско-приморског Данила (Дајковића).
Цетињски манастир:
Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски госпоин Амфилохије служио је данас, поводом црквене Нове године Свету архијерејску литургију у Цетињском манастиру са парастосом свом претхонику блаженопочившем Митрополиту Данилу Дајковићу, који се упокојио на данашњи дан прије 23 године.
У литургијској проповиједи након читања Јеванђеља Митрополит Амфилохије је рекао а прослављање црквене нове године, када се сабирају земаљски плодови, означава догађање нечега изузетно важног.
„Догађа се пуноћа свега што се дешава у току године, у времену и у простору, сабирају се плодови. Зато је и прослављана нова година када се догађа то сабирање земаљских плоова за храну човјекову и за обнову његовога живота“, објаснио је Владика.
Он је рекао да се његов претходник на цетињском трону Митрополит Данило упокојио прије двадесет и три године.
„У вријеме гоњења Цркве био је наследник Митрополита Арсенија, који је био осуђен једанаест година затвора, на правди Бога, еесетих година прошлога вијека. Био је наследник Митрополита свештеномученика Јоаникија, који је са осамдесет свештеника постраао у оном разбратном времену 1945. године и који је убијен у Аранђеловцу. Ни до данас не знамо његовог гроба ни мрамора, као што не знамо ни гробове безбројне браће и сестара наших“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.
Владика је рекао да ће Митрополит Данило посебно остати упамћен по одбрани цркве Светог Петра Цетињског на Ловћену
„Ништа то није помагало, она је срушена. Међутим, оно што је Божије је неуништиво. Данас већ има петнаест ловћенских црквица, које су подигнуте након њеног рушења, почевши од оне на Прчању до оне на Кључком Тавору, на већој висини од Ловћена“, рекао је Митрополит Амфилохије и додао да је рушење цркве на Ловћену означило почетак пада Црне Горе који траје до данашњега дана.
Манастир Острог (Света Литургија и помен):
На празник Преподобног Симеона Столпника, када наша Света Црква прославља Црквену Нову годину у Горњем Манастиру Острогу одслужена је Света Литургија. Началствовао је протојереј Радојица Божовић, а саслуживали су, протојереј Мираш Богавац, о. Драган Раичевић из Аустралије и о. Александар Станковић. Присуствовао је велики број вјерног народа. Након Свете Литургије обављен је кратки помен блаженопочившем Митрополиту Црногорско-приморском Данилу Дајковићу.
Манастир Острог (Парастос на гробу Митрополита Данила)
На празник Преподобног Симеона Столпника и на дан кад се обиљежава Црквена Нова година, одслужен је парастос блаженопочившем Митрополиту Црногорско-приморском Данилу Дајковићу на његовом гробу, који се налази у порти Доњег Манастира Острога. Парастос је одслужио јеромонах Сергије, економ манастира Острога, а саслуживао је јереј Радмило Чизмовић, парох пјешивачки. Присуствовала је братија манастира Острога и један број вјерника. О. Сергије се обратио кратком бесједом.
Митрополит црногорско–приморски Данило (1895.-1993.)
Митрополит црногорско–приморски Данило, свјетовно Томо Дајковић, рођен је у селу Друшићи код Цетиња, 6/19. октобар 1895. године., а упокојио се на Цетињу 14. септембар 1993. године. Рукоположен је у чин ђакона и презвитера 1920. и био парохијски свештеник до 1930. године. До избора за митрополита Црногорско-приморског био је секретар Духовног суда у Штипу, црквеносудски тужилац у Скопљу, члан суда, архијерејски замјеник и управник патријаршијског двора у Београду.
Изабран је за митрополита Црногорско-приморског 20. маја 1961. Хиротонисао га је у београдској Саборној цркви 24. јуна 1961. патријарх српски Герман, митрополит загребачки Дамаскин и епископ банатски Висарион. Као Митрополит Данило је, колико су му то услови, прилике и комунистички режим дозволили, средио стање у Митрополији Црногорско-приморској, али није успио да одбрани Капелу Светог Петра Цетињског на Ловћену од комунистичког режима. Капела је срушена 12. јула 1972. (на Петровдан), а Владика Раде утамничен у зидине незнабожачког маузолеја, у коме се и данас налази. За време његове дугогодишње управе Црногорско-приморском митрополијом обновљени су многи храмови и манастири и отворена Монашка школа у манастиру Острогу.
Умировљен је по својој молби 1990. године, када је за свог насљедника предложио садашњег Митрополита црногорско–приморског Г. Амфилохија.