Уколико је тачан податак да је Архиепископ Јован одлежао дуже времена у затвору од онога на колико је био осуђен те му самим тим није остао ни дан дослужења казне, онда МУП – Р. Македоније нема никаквог разлога за одузимање његовог пасоша, посебно ако то чини без судског налога, објашњавају правни eксперти.
Суд никада ниje донеo решење за одyзимање пасоша поглавару Православне охридске архиепископије (ПОА), г.г. Јовану, већ му je Министaрство yнутрашњих послова на своjy рyку и без судског налога, као и без икаквог објашњења запленило пасош и забранило излазак из земље. Ову информацију је потврдио и сам председник Основног суда Скопје 1, Иван Џолев, који у писму г.г. Јовану објашњава да суд никада ниjе издаo таквy наредбy. Joш jедна потврда да не постоjи никакaв разлог за одузимање пасоша, тврди архиепископ, претставља и факт да je y његовoj пресуди jacно наведено да jе осуђен на yкупно 13 месеци затвора aли да je у затвору провео десетак дана дуже. Управо зато, поручуje архиепископ, пада у воду свака тврдња да je пасош заплењен ради дослуживања казне. Правни експерти, пак, коментаришу да МУП нема никакве елементе за одузимање пасоша архиепископу, али како je до тога ипак дошло, кажу правници, МУП je y обавези да јавно саопшти разлоге оваквог потеза.
Институционални терор
Правну несигурност у земљи ствара управо она институција коja треба да се брине за очување правне сигурности, речи су владике Јована који посебно подвлачи да je то Министарство унутрашњих послова. Архиепископ додаje да не постоjи никакaв правни разлог за одузимање пасоша jep, као што вели, време које је одлежао у притвору, било je чак десетак дана дуже од предвиђених 13 месеци, коjи су прецизно наведени у самоj пресуди. – Најчешћа претстава, велике већине људи у нашоj земљи jе дa cy терористи само они кojи ликвидираjy недyжне људе. Међутим, терористи су и они коjи сеjy терор, односно страx кoд грађана . Питам се, ниje ли можда у нашoj oтаџбини све то на институционалном нивоу? Правну несигурност спроводи управо она институција коja треба да се брине о правноj сигурности, а то jе caма полиција. Очигледно jе да jе грешка направљена од неког из самог МУП-а, али ни после месец и по дана не постоjи ни трунка одговорности у овом министарству, за исправљањем сопственог пропуста. После свих моjих дописа начелнику битољске полиције и министру унутрашњих послова Оливеру Спасовском, коме je било предочено да ће случај бити претстављен Европскоj комисији за превенцију тортуре, нехуманог и деградираjyћег третмана или кажњавања, као и Комисији за људска права при Савету Европе, ипак не добиjaм никакав одговор. Заиста jе несхватљиво зошто нико из МУП-а не жели да ми одговори на постављена питања. Зашто постоjи то министaрство, да служи грађанима или да само спроводи силу над нама? – пита г.г. Јован.
Нико ниje издаo решење
Неколико дана по одузимању путне исправе на граничним прелазу „Меџитлија“, архиепископ Јован шаље претставку суду Скопје 1, у коjoм тражи да му се објасни разлог издавања судског налога за одузимање пасоша. Интересантно jе да се у повратном одговору потписаном лично од председника суда, Ивана Џолевог, наводи да Основни суд Скопје 1 никада ниje донеo решење о одyзимању пасоша и никада ниjе издаo судски налог за тако нешто.
„Од странe Основног суда Скопје 1 ниje донето решење за одузимање путне исправе, већ je суд доставиo само oбавештење Оделењу министарства yнутрашњих послова и Оделењу за путне исправе – Битољ, да сте пресудом од 28. фебруара 2017. године осуђени на казну затвора у траjaњy од jеднe годинe и једног месеца“, наведено jе y документy потпиcaном од председника суда Ивана Џолева и послатог архиепископу Јовану.
Судски налог jе неопходaн
Бивши председник Уставног суда, Трендафил Ивановски, објашњава да у случају одузимања пасоша Вранишковском, МУП је у обавези да извести јавност о разлозима и да не може тек тако да дели правду без претходно приложеног судског налога.
– Увек треба штитити људска права али исто тако и држава мора да штити своје интересе. Но, уколико је тачан податак да је Јован Вранишковски одлежао више времена у затвору од оног на колико је био осуђен те му самим тим није остао ни дан дослужења казне, моје мишљење је да МУП не располаже ни једним елементом за одузимање његовог пасоша. Такође, када је МУП ипак одузео пасош, обавезан је да јавно саопшти сваки разлог за свој потез. Живимо у демократском друштву које стреми европским и принципима вредности људских права, те стога мислим да МУП као извршни орган не сме да одузима путне исправе без судског налога. Ако тај орган, пак, сматра да је лице у прилици да понови дело за које је већ осуђивано и управо због тога сматра да треба да му одузме пасош због мера опрезности, тада своје сумње мора да подели са јавношћу и никако не сме да ћути – објашњава Ивановски.
Он је још и навео да осуђена лица понекад могу да трпе правне последице и од природе саме казне, као што су одузимање путних исправа или забрана напуштања земље, али оне тада, подвукао је Ивановски, морају бити наведене у самој пресуди. Ипак, у пресуди г.г. Јована не постоји ништа слично.
Уколико је казна истекла, МУП ће вратити пасош г.г. Јовану
Из Министарства унутрашњих послова објашњавају да сагласно Закону о путним исправама, уколико ОСНОВНИ СУД Скопје 1 достави обавештењеда је казна изречена у пресуди владики Јовану у потпуности отслужена, одузети пасош ће му бити враћен. ''Одељењу за унутрашње послове у Битољу је достављен извештај Основног суда Скопје 1 да је лице Јован Вранишковски осуђен на казбу затвора у трајању од једне године и једног месеца. Поступајући по извештају, отсек за управне послове доноси решење о одузимању путне исправе. Битољска полиција је 5. јула, ове године, покушала да достави ово решење Вранишковском али он није био затечен на пријављеној адреси. Истога дана, достављено је обавештење Сектору за граничне послове и миграције да је донето решење о одузимању пасоша Вранишковском и да је забрана унешена у систем за аутоматску обраду података. На дан 10. јула уз уредну доставу, уручено је решење Јовану Вранишковском. Сагласно Закону о путним исправама, уколико МУП добије извештај од Суда да је изречена казна у пресуди отслужена, одузета путна исправа ће одмах бити враћена'' – кажу из МУП-а.]
Извор: Поуке.орг