На позив пожешког бискупа Антуна Шкворчевића, председника Већа Хрватске бискупске конференције за екуменизам и дијалог, 17. јануара 2019. године, у Бискупском дому у Пожеги одржан је сусрет епископа Српске Православне Цркве у Републици Хрватској и представника Хрватске бискупске конференције.
Из Српске Православне Цркве у сусрету су учествовали Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије, Епископ горњокарловачки г. Герасим, Епископ пакрачко-славонски г. Јован, Епископ далматински г. Никодим и Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим. Уз домаћина, пожешког бискупа г. Антуна Шкворчевића, из Хрватске бискупске конференције у сусрету су узели учешћа задарски надбискуп и председник Хрватске бискупске конференције г. Желимир Пуљић; сплитско-макарски надбискуп и метрополит, председник Бискупске комисије Хрватске бискупске конференције за дијалог са Српском Православном црквом г. Марин Баришић; ђаковачко-осјечки надбискуп и метрополит г. Ђуро Хранић и хварски бискуп и генерални секретар Хрватске бискупске конференције г. Петар Палић.
На почетку сусрета домаћин, бискуп Антун, изразио је добродошлицу, истакавши уверење да је скуп епископа и бискупа сусрет, јер се на њему остварује оно расположење које Свети апостол Павле препоручује Kолошанима. Апостол их уверава да код оних који верују у Христа више „нема Јелина ни Јудеја, обрезања ни необрезања, варварина ни Скита, роба ни слободњака, него је све и у свему Христос“. Затим наставља: „Обуците се, дакле, као изабраници Божји, свети и љубљени, у милосрђе, доброту, смиреноумље, кротост, дуготрпељивост, подносећи један другога, и опраштајући један другоме ако ко има тужбу на кога; као што Христос опрости вама, тако и ви. А поврх свега тога, обуците се у љубав, која је свеза савршенства. И мир Божији нека влада у срцима вашим, на који сте и позвани у једноме тијелу, и будите захвални.“ (Kолошанима 3:11-15).
Пригодну реч упутили митрополит Порфирије и надбискуп Желимир Пуљић. Бискупи и епископи су у разговору образложили важност њихових сусретања у служби промовисања отворености, поверења, доброхотности, разумевања, уклањања предрасуда. Истакнуто је да је у Хрватској на јавној сцени велика количина негативних ставова, злонамерних приступа, бављења негативностима код других, а прелажења преко сопствених, што раздваја људе, ствара неповерење и удаљава једне од других. Бискупи и епископи су се заузели за јеванђелска полазишта у међусобним односима и деловању, за заједничке наступе у јавности, како би охрабрили вернике да промовишу заједништво изнад сваке националне и политичке искључивости. У разговору је дотакнуто више актуелних питања из јавног живота, с посебним освртом на расправе о страдањима бројних људи у Другом светском рату и непосредно после њега, као и о још неизлеченим ранама које је у душама многих оставио рат од 1991. до 1995. године, како Хрвата тако и Срба, посебно оних чији су најближи убијени или су нестали. О томе су бискупи и епископи дали посебну Изјаву.
Сусретом је владала братска атмосфера, испуњена срдачношћу и међусобним поверењем.
Извор: Српска Православна Црква