Црква - Невеста Христова, Црква - Тело Христово, Црква - којој је глава сам Христос, позива нас Господ у Њој, да нас натоварене одмори, да нас раслабљене оснажи, да нас болесне укрепи и пода нам исцељење по вери нашој,а још најбитније и оно најважније за људски род - да нам објављује радосну вест о Царству Небескоме.
Сви ми то данас требамо знати, а знали су то и наши преци, који земљу у Србаља покрише многим манастирима, црквама, манастириштима и црквиштима, а не мали број тих светиња почива на земљи натопљена крвљу мученика пострадалих за Христа, за веру и отачаство, као и у одбрани светиња од зле немани која је нападала под командом нечастивих сила и мрзитеља рода људскога. Ако би смо желели да нам идентитет и битисање овде на земљи не нестану, добро је градити у корак са временом нешто ново али и чувати оно што нам преци у аманет оставише и својим земаљским неимарством небеске цркве подигоше, а и печатом мучеништва оверише тапије тих светиња. Дакле, сећајмо их се, да би се и нас сећали.
Ове 2020. године Светосавска академија у Врању, по много чему јубиларна, 30. по реду, у периоду радосних прослављања великих јубилеја, као што су 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве, 950 година од оснивања и 700 година од велике обнове манастира Преподобног Прохора Пчињског и још многих других јубилеја, Богу хвала, поред помињања и прослављања Светога Саве, првог Архиепископа српског и устројитеља Цркве, просвете и свега онога што чини једну државу државом, највећег Србина по речима Преподобног Јустина Ћелијског и Врањског, била је и специфична по томе јер је на њој озваничено једно велико богоугодно дело, на коме се радило 10 година, а водило рачуна да се буде у корак са временом, а имало на уму да се сачува оно што су нам наши преци оставили - електронски шематизам Православне епархије врањске, први овакве врсте у нашој помесној Цркви.
У навечерје празника Светог Саве, првог Архиепископа српског, 26. јануара 2020. године, у сали Народног позоришта Бора Станковић Врању одржана је 30. по реду Светосавска академија.
Свечаности су присуствовали: Његово Преосвештенство Епископ врањски г. Пахомије, градоначелник Врања г. Слободан Миленковић са сарадницима, председник Скупштине града Врања г. Ненад Тричковић са сарадницима, свештенство и монаштво Епархије, представници градских организација и институција, као и многи други.
Свечаност је отпочела извођењем химне Светог Саве од стране Саре Стојановић из Музичке школе Стеван Мокрањац у Врању, затим појањем песама о Светом Сави у извођењу монахиња из манастира Светог Стефана из Горњег Жапског.
Уводном беседом се обратио Његово Преосвештенство Епископ врањски г. Пахомије, говорећи о настанку шематизма, његовом значају за Епархију врањску, труду појединаца и свих који су радили на изради шематизма, уједно захваливши свима који су подржали и учествовали у раду на пројекту.
После беседе епископа Пахомија, водитељ програма је читао делове текста из електронског шематизма, док су на видео-биму приказиване панораме и фотографије дела светиња (од њих 159 на броју) богоспасаване Епархије врањске. Електронски шематизам можете видети овде.
Извор: Инфо-служба СПЦ