Type Here to Get Search Results !

Митрополит Амфилохије: Надамо се у Бога да ће они услишити глас народа који је глас Божији!


Након што је вечерас са свештенством служио Молебан Пресветој Богородици у Храму Светог Саве у Тивту, Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је градским улицама предводио свенародну литију за одбрану светиња у којој је учествовао велики број вјерног народа.



Високопреосвећени је поручио да овим данашњим крсним ходом, али и свим будућим у току ове године, обиљежавамо 800 година наше Цркве –  Митрополије црногорско-приморске, те да овај ход траје без прекида 800 година од времена првога Епископа зетског Илариона (Шишовића), а и дуже, од времена када је Црква била јединствена.

“И дај Боже да поново буде јединствена Црква Божија Истока и Запада. Овај ход је започео од времена цара Константина и царице Јелене и то свједочи крстионица на Михољској превлаци, као и она у манастиру Подластви из 5-6. вијека, и крстионица из истог времена у манастиру Златици”, казао је владика.

Додао је да се ход Цркве Божије, Цркве православне са Михољске превлаке, наставља без обзира ко се све мијењао и владао овим крајевима.

“Без обзира на све окупаторе који су овдје били, без обзира ко је владао кроз ова времена, никада народ Божији, народ Боке, није био принуђен да пјева ову пјесму: Не дамо светиње“, рекао је владика. Истакао је да никада наши храмови нису били угрожени као сада иако је и у вријеме окупације било рушења неких храмова и као примјер навео Михољску превлаку.

Подсјетио је да је и италијанска окупаторска власт дозвољавала одржавање литије на Цетињу, нагласивши да сва Европа и читав свијет види како су достојанствене наше литије за одбрану светиња.

“Једино у Црној Гори, која је сва никла на ратовима и мегданима, први пут у њеној историју, имамо овакве Божје литије које само поручују: Не дамо светиње. И то прогласити да је политички узвик, не знам има ли ту разумног човјека”, запитао се Архиепископ цетињски.

Осврнуо се на недавну изјаву предсједника Ђукановића да је Српска црква она која угрожава европску Црну Гору, истичући да је СПЦ и ова Зетска митрополија била у Европи кроз вјекове:

“Ми смо Европа прије Европе, ако хоћемо поштено. Те тврдње оних који су до јуче, не знам за кога навијали, сада тврде да су они Европљани, а ми против Европе, то је безумље којег нигдје нема, као и оно што раде прогонећи овај народ.”

Подсјетио је да је 1989. године када је предсједник Ђукановић пучем добио власт у Црној Гори, полиција радила исто оно против њега и његове групација, што ради његова полиција данас против овог народа, да је “батинала”. А он је као члан Централног комитета тада говорио да је то најсрамније нешто што се догађало у Црној Гори.

“То је било 1989. године када се он дочепао власти, а ово што он ради сада, је ли то украс и љепота Црне Горе? Је ли ово што се ради данас у Будви украс или још срамније? Онда су то били комунисти, а сад ови себе називају да су Европљани, и у име Европе насиљем и силом, батинама пребијају људе и на то нагоне нашу честиту полицију”, истакао је Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.

Казао је да полицајци долазе и траже опроштај за то, наводећи да морају да изавршавају наредбу и да то није по њиховој савјести. Подсјетио је да полиција није је задужена да батина свој народ него да чува поредак у народу и држави.

Као нешто најсрамније што се догађало у Црној Гори, Митрополит види управо оно што се данас догађа против Божјих литија, литија мира и љубави, братске слоге и слободе. Нагласио је да је молио политичаре, који су хвала Богу ту молбу и услишили, да ове литије не користи за своје политичке циљеве. Изразио је и благодарност већини опозиције што су бранили да се не донесе безумни Закон о слободи вјероисповјести, који је антиевропски и антицивилизацијски.

“Народ се побунио против тога безакоња и тражи једноставно да се чувају светиње, не да светиње”, бесједио је владика.

Подсјетио је да властодршци заборављају да је данашња Црна Гора секуларна држава, гдје је Црква одвојена од државе, да је краљ Никола био крштени владар, а краљевина хришћанска православна држава. Поновио је да Црква тражи да се укине минимум, 4-5 параграфа из Закона који се односе на одузимање храмова, те да они јесу храмови овог народа, државе и да их одавде нико није носио, нити ће да носи негдје.

Митрополит је говорио о покушајима власти да стварају своје лажне цркве, као што су већ изњедрили једну такву групицу лажних људи, који не припадају Православној цркви, који су под проклетством Васељенског патријарха, подсјећајући да је Српска црква Божија Црква.

“Они су продали душу ђаволу због својих интереса, због своје зараде, али није добро да Влада Црне Горе продаје душу ђаволу! И не може таква Влада очекивати од мене као Митрополита, да је ја сад хвалим. Понављам ако Влада не укине тај безбожни закон, антицрквени, антибожији, антиевропски закон, ко ће бити луд и безуман од оних који су крштени да поново гласа ту Владу у будућности”, поручио је Митрополит и додао да је Црква увијек спремна за дијалог.

Високопреосвећени владика је нагласио да власт хоће да прогони наше монахиње и свештенике, што се догађа по први пут у историји Црне Горе.

“Ниједан окупатор није прогонио свештенике без обзира одакле су они били, а увијек их је било из разних крајева, јер Црква Божја не припада ниједној нацији. Али они који су учили Маркса и Лењина и марксистичко-лењинистичку идеологију данас поново примењују у Црној Гори, сада у име европских вриједности хоће да да отимају цркве. И коме да их дају?! Једно потпуно безумље! Никада у историји Црне Горе то се није догађало, ниједна власт, па не комунистичка, то није радила.”

Казао је да господин Ђукановић не само што није вратио оно што је тада отето од Цркве, него хоће сад и храмове да одузме.

“Ја се у Бога надам да ће на вријеме да их уразуми. Ово народна сабрања ће се наставити. Поштујемо ми све законе и ове мјере због овога вируса, али ове литије исцјељују од много опаснијих вируса, то је вирус богомржње и братомржње, дух братоубиства. То је оно што је најпотребније не само Црној Гори него читавом свијету. Надамо се у Бога да ће они услишити глас народа који је глас Божији. Ако су народна власт онда треба да услише глас народа и да дио тога Закона укину”, казао је владика Амфилохије и поручио да све дотле док то безакоње буду подржавали и до избора и послије избора и прије избора литија ће бити.

Даље је казао да Црква није и не може да буде рушитељ, већ обновитељ, она обнавља душе и биће народа, обнавља слогу, слободу, заједништво, братство, обнавља све оно што је грађено часно и честито у прошлости. Као примјер је навео да је у току ових 30-ак година преко 700 цркава и манастира обновљено у Црној Гори.

Говорећи о рушењу конака Светог Василија Острошког на Бриској гори, Митрополит се још једном осврнуо на прогон свештенства и монаштва, истичући да су се и припадници исламске вјероисповјести, Албанци у Улцињу, побунили против прогона монахиња, као и оца Синише Смиљића. Затим је подсјетио на прогон о. Саше Јањића из Пљеваља, оца Николаја (Стаматовића), игумана манастира Златеш…

“Ја се надам да ће Бог да врати разум онима који су сада на власти  да испоштују народ, Божију Цркву, и да се не понашају на начин на који се ни окупатори нису понашали”, казао је и навео податак да су фашисти Италијани 1941. године дозволили одржавање литије за Недјељу православља на Цетињу, као и духовну академију у Зетском дому, што данас ова власт не дозвољава.

Истакао је да ова власт себе поистовјећује са државом и све што се каже против њих као да је речено против државе и, како је казао, “оптужују нас да смо експоненти великорускога империјализма и великосрпскога шовинзма, да би придобили западњаке за себе оптужују нас”:

“Они јесу сада на власти, али нису држава, исто као што ја јесам митрополит, али нисам Црква. Народ Божији је држава и дао Бог да они што прије то схвате”, казао је у свом обраћању након литије у Тивту Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.

Прије него је литија кренула улицама града, организатори су позвали грађане да се придржавају мјера НКТ-а, да држе дистанцу, користе маске које су дијељене испред цркве и да буду у групама мањим од 200 особа.

Полиција упркос благовременој пријави, није обезбјеђивала саобраћај улицама којима се крсни ход кретао иако је на улицама било примјетно појачано присуство полиције.