„Апсолутно је неопходно општење између Православних Цркава. То што се цариградски Патријарх повукао из сазивања Православних Цркава на међусобне консултације не значи да не можемо да направимо неки други формат за састајање и разговор. Овај формат је предложио јерусалимски Патријарх Теофил“, рекао је митрополит волоколамски Иларион, председавајући Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије, коментаришући речи Предстојатеља Јерусалимске Православне Цркве у емисији „Црква и свет“, који је недавно у интервјуу споменуо да се радује новом сусрету у Аманском облику.
Како је истакао председавајући ОСЦП-а, састанак Поглавара и делегација Православних Цркава одржан у Аману 2020. године протекао је у братској атмосфери и био је веома успешан.
„Мислим да су овакви сусрети неопходни, јер ће у супротном Помесним Православним Црквама бити тешко да координишу своје деловање“, нагласио је митрополит Иларион. Он је подсетио да се Цркве често суочавају са заједничким изазовима и проблемима. Као актуелни примери тога могу се навести пандемија и сродна ограничења.
„Имамо о чему да разговарамо. Имамо искуство које можемо да разменимо и консултације у том смислу су веома корисне и веома важне“, рекао је архијереј. „А оне су посебно важне у ситуацији када је дошло до поделе у породици Православних Цркава, када се као резултат деловања Цариградског Патријарха формирала група Цркава која је признала украјински раскол, а људe, који нису канонски рукоположени, сада признају за епископе, саслужују са њима.“
Наводећи да су се сличне ситуације већ дешавале у црквеној историји, митрополит Иларион је нагласио: „Да би се проблем решио на међуправославном нивоу, потребне су такве консултације. Захвални смо јерусалимском Патријарху на предузетој иницијативи. Ако се покрене таква нова иницијатива, наравно да ћемо се одазвати позиву.
Извор: Мospat.ru