"Праштање је веома битно, јер уколико не опростимо једни другима Бог неће примити нашу жртву. Господ позива да опраштамо једни другима. Нема човека да живи, а да не греши, каже се у молитви која се чита на опелу, али уколико нам Бог опрости, а ми имамо Милостивог Оца који је на небесима, онда и ми милошћу Његовом можемо ући у Царство небеско", рекао је Епископ топлички г. Јеротеј у својој беседи на евхаристијском сабрању у храму Светог Василија Острошког на Бежанијској Коси.
У Недељу праштања, 6. марта 2022. године, благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Јеротеј, викар Патријарха српског, благоизволео је да посети литургијску заједницу при храму Светог Василија Острошког на Бежанијској Коси и у наведеном храму началствује на светој архијерејској Литургији.
Владици Јеротеју саслуживали су презвитери и ђакони овог београдског храма, у којем се чувају кивот и одежде Светог Василија великог чудотворца и исцелитеља острошког. Сабрани народ Божји узео је молитвено учешће у овом недељном сабрању на прагу Великог поста, актуализујући истину да је саборност једно од основних својстава нашег хришћанског постајања и живота у Христу.
Након прочитаних светописамских чтенија, које је Црква сходно богослужбеном поретку одредила за овај недељни дан, Епископ Јеротеј је беседио указујући на значај духовних поука које су садржане у јеванђелској перикопи, која у исто време јесте крајња степеница наше духовне припереме за најсвештенији период богослужбене године - период Великог поста.
Пре него што уђемо у Велики пост, у данашњи дан праштамо једни другима, због тога Господ у данашњем јеванђелском одељку говори о праштању, а потом о посту. Праштање је веома битно, јер уколико не опростимо једни другима Бог неће примити нашу жртву. Господ позива да опраштамо једни другима. Нема човека да живи, а да не греши, каже се у молитви која се чита на опелу, али уколико нам Бог опрости, а ми имамо Милостивог Оца који је на небесима, онда и ми милошћу Његовом можемо ући у Царство небеско. Колико је битно опраштање видимо и на светој Литургији, јер пре него што Црква принесе бескрвне жртве Господу и Богу нашем - хлеб и вино које се претварају у истинско тело и истинску крв Христову, ми тражимо опроштај једни од других. Не само да тражимо опроштај једни од других, него и кажемо "Љубимо једни друге". Када неко некога мрзи, он не може да буде у његовом присуству, а камоли да га целива. Ако неко има нешто против некога, целив мира га приморава да победи грех у себи, да опрости ближњему, и тек онда имамо гаранцију да ће Бог нашу жртву да прими, рекао је Епископ Јеротеј говорећи о праштању и значају Литургије која нас на савршен начин својим поретком учи да без спремности на праштање нема истинског заједничарења у Христу.
Извор: Телевизија Храм