Дана 25. јуна 2022. године Његова светост патријарх Кирил служио је чин великог освештања храма благоверног кнеза Петра и кнегиње Февроније Муромске у Новоросијску и началствовао је Светом литургијом у новоосвештаном храму. По завршетку богослужења поглавар Руске Цркве се обратио верницима одржавши проповед у којој се дотакао теме суда.
„Суд је обавезан услов за обнављање праведности у међуљудским односима; због тога је установљен у освит људске историје, као што сам већ рекао. Зашто нас Јеванђеље упозорава на то да не смемо да судимо другима? И не само то, већ говори и о казни: ако судите другом, и вама ће се судити, и то не само на Страшном суду, већ и у неким другим животним околностима. Зашто је тако? Па зато што је суд који често чинимо над ближњим и који се у свакодневном животу назива осудом најмање повезан с тражењем правде. Понекад се дешава и то, али се најчешће ради о правди која нама самима изгледа као правда. Ми сами на том суду одређујемо шта је добро, а шта је лоше; не позивамо се ни на Божији закон, ни на законе државе, већ једноставно кажемо: „Он је гад,“ и готово, наш суд је обављен, а ако је тако, нећу да имам никаквог посла с тим човеком.
Дакле, такав суд је грех, зато што је од нас сакривено шта се дешава у свести и души другог човека. Чини нам се да је лош, а он заправо може бити веома добар, само што ми не знамо добру страну његовог живота, она је од нас сакривена, зато што човек не жели да чини добра дела тако да сви виде. У животу сам имао прилике да сретнем изузетно добре људе који наизглед нису личили на добре – нису се често осмехивали, нису били много дружељубиви, али су притом чинили много добрих дела! Међу њима је било и правих хероја који су представљали нашу медицину, који не воде рачуна ни о времену, ни о свом здрављу, који сатима стоје за операционим столом, али никад не истичу своју врлину – за њу зна само уски круг људи. Покушајте да осудите таквог човека – па Бог ће вас одмах казнити! Немојте судити да вам се не би судило. Пошто не знамо које су скривене стране људске личности грешно је судити. А ако вас је неко много наљутио реците: „Предајем те суду Божијем. Ја ти не судим, али ми се чини да си учинио нешто веома лоше, па нека ти Господ суди.“
„Наравно, ово што сам рекао не односи се на суд као врло важну институцију друштва и државе. Међутим, и у судском процесу, у који би сви требало да имају поверења, често се дешавају грешке, а понекад и страшни грех, кад се због новца или због позива неких људи који имају власт и моћ доноси неправедна одлука и невин човек страда... Чак је тешко замислити како ће такав судија изаћи на суд Божији, ако је некога погубио, не по правди и закону, већ због других околности. Исто као и они који су утицали на судију да донесе неправедну пресуду – чак је страшно и замислити како ће изаћи на суд Божији,“ – истакао је патријарх.
Извор: Рatriarchia.ru / Православие.ру