Светом архијерејском Литургијом, којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, прослављен је Видовдан у Спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у касарни "Војвода Степа Степановић" у Бијељини.
"Данас је понос бити Србин, а ја вјерујем да су прави Срби су данас на светим Литургијама, широм наше свете Православне Цркве" нагласио је одмах на почетку бесједе Епископ Фотије, поздравивши претходно све, а нарочито малу дјечицу која су данас дошла у храм на богослужење.
Епископу Фотију су данас саслуживали: протојереј-ставрофор Небојша Драшкић, парох при Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Бијељини; протонамјесник Митар Млађеновић, парох великообарски и протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.
Дивно је бити на Видовдан у нашој касарни у Бијељини, богослужити, а вјерујем и знам да је дивно и величанствено на нашем распетоме Косову гдје је наш Патријарх и мноштво архијереја СПЦ, заједно са великим бројем вјерног народа. Данад се сјећамо велике жртве нашег кнеза Лазара, косовског мученика и свих осталих косовских мученика. Лепо је данас и у Раваници, гдје су мошти Светог Цара, а лепо је и у Крушевачкој Лазарици, где је столовао у свом земаљском царству свети цар Лазар, рекао је Владика Фотије, дијелећи радост празника са свима присутнима.
Српски народ је народ који се бранио и народ који се никада није плашио стати пред агресора, ма какав он био, и бранити своју земљу и своје светиње, које чине наш идентитеч чувајући језик, писмо и културу. Тај Србинов дух и понос је истакао и владика Фотије, присјећајући се и бесједа светог владике Николаја који је по Западу боравио и често говорио о славној историји српској.
Многе царевине су устајале против Цркве Божије и на народ Божији, као што је била Османска империја са којом смо се ми сударили 1389.године на Косову, бранећи не само Србију и српски народ православни, већ бранећи и хришћанску Европу. Срби су мали народ, али Срби су они који су бранили хришћанску Европу и тешко страдали. У време Косовске битке нас је било колико и Британаца, а данас нас има 10 милиона, а њих 140 милиона, а где су наши други? Наши су у Ћеле кулама. Цела Србија је једна велика Ћеле кула. Страдали смо од свих завојевача, страдали смо од свих оних који су прогонили нејач и сиротињу. Страдали смо од свих који су нам прогонили веру Православну, историју и културу, некако смо им увек били на путу. Зато је наша философија Крста и Васкрсења. Војска на Косову је знала да иде да се брани од трипут већег агресора, зато се вече пре исповедила и причестила и тако отишла на Косово да страдају за Крст Часни и слободу златну.
Наводећи примјер светог послушања којег имамо код Лазара Косовског, владика Фотије је рекао да би нам свима било много боље кад би се и данас сви заједно, и појединац и друштво, држали истог принципа.
Послушност према Богу и Цркви, затим јерахија у свештеном клиру да буде послушна старјешинама, владикама и Патријарху, јерархија у војном поретку да буде послушна, свако своме надређеном, у породици да дјеца буду послушна родитељима и тако све да се угледа на примјере светитеља који су до краја били послушни Оцу Небеском, имали би један савршен систем функционисања читавог друштва.
По завршетку бесједе, молитвено сабрање наставило се испред храма, гдје је формирана Литија, а затим и извршен опход око храма, са крстом, литијама и иконама.
На крају су освештани славски дарови и преломљен славски колач са кумом славе г. Стјепаном Терзићем, начелником ПУ Бијељина, те је уприличена трпеза љубави за све присутне у кругу касарне.
Литургијском сабрању су молитвено присуствовали, пуковник Небојша Јовановић, комадант 3. пјешадијског батаљона из 3. пјешадијског РС пука и комадант бијељинске Касарне „Војвода Степа Степановић“; др Љубиша Петровић, градоначелник Бијељине и Александар Ђурђевић председник Скупштине града Бијељина.
Извор: Епархија зворничко-тузланска