Type Here to Get Search Results !

200 година храма у Јарушицама


Храм Светог архангела Гаврила у Јарушицама откривен је у кршу 1822. године, а обновио га је кнез Милош 1824. године. Народно предање везује градњу ове светиње још за немањићки период.


Звучни запис беседе


Крајем 19. века црква је реновирана према пројекту познатог архитекте Светозара Ивачковића. Епископ шумадијски Г. Јован освештао је 22. октобра 2006. године нови иконостас храма. За време службовања пароха Милана Ћосића црквена сала са канцеларијом и библиотеком је приведена крају, а садашњи парох, протојереј Младен Ђурановић, успешно је наставио са грађевинским радовима заједно са црквеним одбором.

Ове године храм слави 200 година постојања и тим поводом Његово Преосвештенство, Епископ шумадијски Господин Јован је служио Свету Архијерејску Литургију уз саслужење Архијерејског намесника рачанског протојереја-ставрофора Миладина Михаиловића, Архијерејског намесника крагујевачког протојереја-ставрофора мр Рајка Стефановића, протонамесника Горана Живковића и јереја Ивице Камберовића.

Саслуживали су и јерођакони Василије (Старовлах) и Јован (Прокин), као и ђакон Стеван Илић.

Чтецирала су господа Лазар Марјановић и Лазар Коларевић, а за певницом су били надалеко познати Србски православни појци.

После прочитаног Јеванђеља Епископ шумадијски Јован одржао је богонадахнуту беседу у којој је нагласио да су се на овом месту сабирали наши преци више од два века. Овде су слушали свету Литургију, али су се и трудили да чине оно што је по Богу. Када се предамо Духу Светом одмах постајемо другачији људи, наставио је даље беседу шумадијски Епископ. Али не може нас Дух Свети руководити ако остајемо горди. Бог се гордима противи, а смиренима даје благодат. Горд човек није послушан јер мисли да би се тиме унизио. Колико смо послушни толико се утврђујемо у вери и хришћанском животу. Ми Срби имамо огромно наслеђе од наших предака, али није довољно позивати се на то наслеђе, нагласио је даље Епископ Јован. Кад већ имамо своје свете претке ваља и да им следујемо. Не смемо сматрамо да је оно што је из старине застарело јер ни црква ни вера нису застареле. Зато што одступамо од Бога дешаваће нам се разне невоље. Овај храм је 200 година сабирао верни народ, а и данас га сабира. Ако је хладно срце, оно је камено, а ништа може да никне на камену. Ако човек узме себе за неки идеал, неће пропасти само он него и његово потомство. Ми се гађамо на Бога у преносном смислу речи, не у буквалном. Бог нам се јавља када искрено поверујемо у Њега и кад год учинимо неко добро дело, али најпре се Бог свима нама јавља на Светој Литургији. Свака Литургија је Богојављење и сваки верник који је пропустио Литургију пропустио је да види Бога. Затворена шака не може да даје али не може ни да прима. Тако исто затворен човек не може да прими благодат божију. Овај храм ће сведочити сваком човеку његово духовно стање када дође пред лице Божије-рекао је Епископ шумадијски Г. Јован, који је на крају своје богонадахнуте беседе благословио све присутне.

Након возгласа „Светиње светима“ причестили су се сви присутни свештеници, а затим је Светом Путиру пришао верни народ причестивши се у лепом броју.

После Свете Литургије уследио је пригодан културно-уметнички програм, а поводом овог значајног јубилеја одштампана је монографија посвећена овом дивном храму коју су написали мр Небојша Ђокић, Живојин Андрејић и Мила Радовановић.

Овогодишњи колачар је био господин Миодраг Павловић из Горњих Јарушица. За љубав према јарушичком храму одликовани су архијерејском граматом признања Скупштина града Крагујевца, Миодраг Павловић из Горњих Јарушица и Александар Ружић из Крагујевца. Архијерејском граматом захвалности Епископ шумадијски Г.Јован је одликовао Срђана Лазарчевића из Доње Трнаве и Црквеноопштински управни одбор црквене општине јарушичке, а архијерејском захвалницом су одликовани Зоран Милисављевић из Крагујевца, Зорица Вукчевић из Београда, Драган Максимовић из Крагујевца и Никола С. Обрадовић из Горњих Јарушица.

На крају сабрања за све присутне уследила је трпеза љубави коју је припремио верни народ овога краја на челу са својим парохом.


Извор: Епархија шумадијска