Посланство Епархије лубелско-хелмске, на челу са Његовим Високопреосвештенством Архиепископом г. Авељем, посетила је 21. јуна 2022. године манастир Чудотоворне иконе Богородице Леснинске у Провемонту у Француској. Главни циљ посете била је молитва пред оригиналном каменом иконом Богородице и њеном верном копијом која је, добротом донатора г. Константина Шавела, направљена у Солуну у Грчкој. По завршетку акатиста, архиепископ Авељ је благословио икону и на њу поставио оригиналну чудотворну икону коју су донеле сестера из Лесне Подласке. Историјски догађај који се догодио у Провемонту код Париза је увод у низ овогодишњих свечаности током којих ће икона Богородице Леснијске посетити одабрана места у Пољској.
Икона ће прво стићи у манастир Светог Онуфрија Великог у Јаблецни, где ће бити изложена на поклоњење верном народу приликом прославе патрона манастира, а круна свечаности биће њено свечано увођење у православну цркву у Носову код Лесне Подласке, 2. октобра 2022. године, на дан иконе Богородице Леснинске.
Архиепископу су, том приликом, саслуживали свештеници Јосиф Фејсак из Православне Цркве Чешке и Словачке, Павле Самолук из Ликостому у Грчкој, Корнелије Вилкил из Јерзе у Билгорају и Димитије Покчилук. Након богослужења, беседио реч је архиепископ Авељ, који је изразио захвалност игуманији Ефросинији на топлој добродошлици и прилици да се помоле пред иконом Богородице Леснинске која је велика светиња за хелмски и подлашки регион. На дар манастиру архијереј је предао икону Светог Серафима Заборовског са честицом његових моштију.
Икона Богородице Леснинске чудесно се појавила на празник Воздвижења Часног крста Господњег 14/27. септембра 1683. године. У подне тог дана чобанин Александар Стелмачук, становник села Буковице, приликом уласка у густу шумицу зачудио се када је приметио камену икону како сија чудном светлошћу између грана крушке која расте у њој. Отрчао је до свог рођака Мирона Макарука са којим је такође поново дошао до иконе. Када се испоставило да се из камене иконе и даље шири чудесна светлост, отишли су заједно код локалног православног свештеника и испричали му о чуду. Камена икона у облику барељефа приказује лик Богородице која држи Христа на левој руци. У почетку је камена икона постављена у кућу Мирона Макарука. Убрзо ју је насилно преузео племић који је живео у близини и желео је у својој кући. Међутим, ни њему ни његовим најмилијима то није донело никакав благослов. Услед недаћа које су задесиле његову породицу, племић је схватио да није Божја воља да поседује ту икону и предао је цркви у Буковицама. Православни верници су, захваљујући каменој икони Богородице са Христом, доживели многе благодати. Молитва пред овом чудотворном иконом уродила је многим исцељењима, од којих је више од пет стотина забележено средином 18. века. Појава чудотворне иконе Мајке Божје догодила се у тешком тренутку за православне хришћане који су били
принуђени да прихвате одредбе Брестовске уније. Прогон је оставио болан траг и изазвао отпор, посебно монаха и верника. Познат је пример Светог мученика Атанасија Брестовског. Православни становници Јужног Подлаша и Хелмске области нису имали свог архијереја, јер је епископ Дионисије прешао у унијатство. Краљ, међутим, није пристао на хиротонију новог православног јерарха за њих. Православни манастири и братства постали су посебни центри отпора унији. Манастир Светог Онуфрија Великог у Јаблецни непрекидно је сведочио православну веру. Велики губитак за православне становнике Хелмске области и Јужног Подлаша било је преузимање чудотворне иконе 1752. године и њено постављање у цркву у Лесни Подлаској. Тријумфални
повратак чудотворне иконе Богородице у православну цркву догодио се тек у другој половини 19. века. Тада су се многи унијати 1875. године вратили вери својих предака. Десет година касније у Лесни Подлаској је основана женска православна монашка заједница Светог Јована Кронштатског, а 26. августа 1889. године подигнут је православни женски манастир.
Извор: Пољска Православна Црква