Једна од боље очуваних фресака у цркви Лагиа ел Га'аб у Судану је Христос Емануил на позадини стојеће фигуре - вероватно Матере Божје, чији горњи део није сачуван. Фреске у цркви датирају из 9-11. века, доба процвата нубијског сликарства.
Мала црква Лагиа ел Га'аб налази се југозападно од 3. Катаракте, на западној обали Нила. Истраживања на фрескама врше се од 2018. Горњи део цркве је првобитно открио тим са Универзитета у Картуму, премда је била враћена у првобитно стање да би се заштитила од природних непогода док стручњаци не буду у могућности да дођу и проуче и сачувају налазиште , преноси Science in Poland.
Др Магдалена Łаптас са Универзитета Кардинала Стефана Вишињског, која се придружила ископавањима годину дана касније, објашњава фреску Христа Емануила: „Ова врста приказа се зове Ширшаја небес (Шира од небеса). То значи да је Дјева Марија шира од небеса и садржи у себи неограниченог и вечног Бога.
Упркос значајним оштећењима на цркви током протеклог миленијума, сачувано је неколико фресака и грчких натписа. Нубију су византијски мисионари превели у православље нешто пре 600. године. Тада је подигнуто много лепо украшених цркава.
Према др Łаптасу, тип иконе Ширшаја небес раније је био непознат у нубијској уметности, али „потврђује снажан византијски утицај“.
Пресвета Богородица је окружена и са два арханђела, по свој прилици Михаилом и Гаврилом, чије се главе не виде добро на икони.
Др Łаптас је представила своје истраживање на 24. Међународном конгресу византијских студија у Венецији и Падови крајем прошлог месеца.