Московски Сретењски манастир прославио је 8. септембра 2022. г. своју крсну славу и 625 година од оснивања на празник Сретења Владимирске иконе Пресвете Богородице.
Прослава је почела у среду увече свеноћним бденијем у Саборном храму Васкрсења Христовог и Новомученика и Исповедника Руске цркве.
Ујутру је у древном храму Сретења Владимирске иконе служена рана Литургија, а у Саборном храму Васкрсења и Новомученика и Исповедника Литургију је касније служили су Његово Високопреосвештенство митрополит псковски Тихон, који је обновио манастир почетком 1990-их, Његово Високопреосвештенство митрополит каширски Теогност и Његово Преосвештенство епископ петерхофски Силуан, сабрат Сретенског манастира пре него што је уздигнут у епископску службу.
У свом празничном поздраву игуману Јовану (Лудишеву) и братији и парохијанима, Његова Светост патријарх Кирил говорио је о оснивању манастира:
,,Свима вам од срца честитам 625-годишњицу манастира. Сретењски манастир је основан у тешко време за нашу отаџбину. Хорде окрутних освајача приближиле су се Москви и биле спремне не само да униште град, већ и да опустоше целу руску земљу, натопљену крвљу међусобним сукобима и која чами под тешким јармом. Последњом надом у спасење, народ је окренуо очи ка Ономе који је једини могао да одврати страшне невоље које су пред њима. Молитвама Царице Небеске, њеним заступништвом, Господ је послао милост Своју, и непријатељ се изненада окренуо и заувек напустио Русију, будући престрављен од неке невидљиве силе.
У знак сећања на сретење Владимирског лика Пресвете Богородице, пред којим су наши преци клечали у молитви за избављење Москве, основан је Сретењски манастир, који је од тада постао важан духовни центар Патријаршијске столице и место поклоничког путовања за многе вернике.
Манастир је вековима развијан и украшаван, а са њим су нераскидиво повезани важни историјски догађаји. Међутим, нажалост, у претходном двадесетом веку делио је тужну судбину већине православних светиња у Русији, био је подвргнут уништењу и пао у пустош. Али милошћу Божјом и трудом многих брижних људи манастир је данас оживео и радост га је видети не само са обновљеном Сретењском црквом, већ и величанственим Саборним храмом подигнутим у знак сећања на Новомученике и Исповеднике у славу Васкрсења Христовог. Сада на територији манастира успешно ради и Сретењска богословска академија, једна од водећих образовних установа Руске православне цркве, која спроводи активан просветни и друштвени рад.
Желим вам свима добро здравље, сталан раст у врлинама и помоћ Господа и његове Пресвете и Пречисте Матере у вашим свакодневним трудовима на пољу спасења.“