Дана 25. октобра у сали Саборног храма Христа Спаситеља Његова Светост Патријарх московски и целе Русије Кирил састао се са генералним секретаром Организације исламске сарадње (ОИС) Хусеином Брахимом Тахом.
Са стране Руске Православне Цркве састанку су присуствовали архимандрит Филарет (Булеков), заменик председавајућег Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије, и јеромонах Григорије (Матрусов), председник Стручног савета при Патријарху московском и целе Русије за сарадњу са исламским светом.
Међу учесницима су били и: стални представник Руске Федерације при Организацији исламске сарадње Р. Г. Абдулатипов; специјални представник министра спољних послова за сарадњу са организацијама муслиманских држава, амбасадор са посебним овлашћењима Министарства спољних послова Русије К. В. Шувалов.
Организацију исламске сарадње представљали су заменик генералног секретара ОИС-а за политичка питања Јосиф Алдубеи, заменик генералног секретара ОИС-а за хуманитарна, културна и социјална питања, специјални изасланик генералног секретара за Авганистан Тарик Бахит, заменик генералног секретара ОИС-а за науку и технологију Аскар Мусинов.
Његова Светост Патријарх Кирил пожелео је добродошлицу генералном секретару ОИС-а у руску престоницу истакавши: „Русија је мултинационална и мултиконфесионална земља. Русија је вероватно јединствена појава у историји: у нашој земљи никада није било верских ратова. Нажалост, Русија је врло често била предмет жеља страних држава, па смо због тога више пута морали да се боримо за своју независност и слободу. Два светска рата су на најтежи начин прошла кроз нашу земљу, и управо је у њима Русија претрпела највеће губитке. Морам рећи да су у овим ратовима православни и муслимани били заједно: борили смо се за слободу и независност наше земље.“
Његова Светост је навео да се у савременој Русији активно развијају односи сарадње између Православне цркве и исламске заједнице, како у регионима где је велики број становника исламске вере, тако и тамо где муслимани чине мали део друштва.
Патријарх Кирил је током разговора са Х. Б. Тахом поделио своја размишљања о догађајима који се дешавају у свету. „Изгледа да нестаје систем безбедности, систем међународних односа, који је успостављен пре више од 70 година после Другог светског рата. Много је претњи које могу да нанесу трагичну штету читавој људској цивилизацији“, са жаљењем је приметио Његова Светост. Према његовом мишљењу, у садашњој ситуацији верски лидери, који носе посебну одговорност за мир и хармонију у људском друштву, треба активно да се укључе у борбу за мир: „И хришћани и муслимани имају велики потенцијал – људски, интелектуални, културни, финансијски, и заједнички напорима можемо учинити много тога да свет учинимо бољим и мирнијим местом.“
Обраћајући се генералном секретару ОИС-а, Предстојатељ Руске Православне Цркве је рекао: „Чини ми се да би се односи између православних и муслимана могли развијати у различитим правцима, како на билатералној основи, тако и на основу сарадње међународних организација.“ Према речима Његове Светости Патријарха московског и целе Русије Кирила, православни и муслимани треба да имају платформу за дискусију, форум за размену ставова, проверу уцртаних путева, за развијање ставова о друштвеним и међународним питањима, која би могла да задовоље интересе свих људи.
Са своје стране генерални секретар Организације исламске сарадње је истакао да му је велика радост и част што се први пут сусрео са Патријархом Кирилом. Он је навео значај разговора о начинима развоја сарадње и заједничког живота хришћана и муслимана, као и заједничког деловања у области миротворства.
„Данас људе угрожава терористичка претња, она погађа цео свет“, рекао је Х. Б. Таха. „Терористи се боре против муслимана, против хришћана. То је глобална претња која се може превазићи само заједничким снагама. Данас треба да станемо уједињени против говора који подстичу мржњу: они се често дистрибуирају на друштвеним мрежама, а због њих страда нарочито млађа генерација. Морамо се заједно борити против те претње.“
Хусеин Брахим Таха је истакао важност формата међурелигијске сарадње, као што је недавно одржан Конгрес лидера светских и традиционалних религија у главном граду Казахстана. „Активно подржавамо овакве иницијативе и лично смо присуствовали форуму“, рекао је. „Мислим да је најбољи начин за борбу против екстремизма сусрет и дијалог.“
Обраћајући се Његовој Светости Патријарху Кирилу генерални секретар ОИС-а је рекао: „Верујем да бисмо од данас могли да одржавамо редовне састанке, да разговарамо пружајући одговор на појаве које су присутне у савременом животу.“ Он је нагласио да су 57 земаља, које улазе у састав Организације исламска сарадње, „спремне да се боре против тероризма, против разних других појава које представљају претњу“.
У наставку разговора Његова Светост Патријарх Кирил је са учесницима састанка изнео своја размишљања о значају моралног фактора у животу људске цивилизације и последицама одбацивања моралних норми од стране друштва, сугеришући да ова тема изазива забринутост и код представника ислама.
Он је истакао да у свету постоји много цивилизација, а да представници појединих цивилизацијских модела у први план стављају борбу за људска права и слободе. „То је добро“, нагласио је Патријарх Кирил, „али се често не узима у обзир морални фактор, морална димензија људског живота. Под плаштом тобоже заштите права и слобода одвија се својеврсно обожавање личности и њено прихватање са свим њеним страстима, пороцима, у извесном смислу одвија се оправдање многих страсти и порока. Оваква декларација о слободи људске личности врло често занемарује моралне факторе и морална ограничења, која човек треба сам себи да наметне, како не би ишао путем чињења зла.“
„Данас сматрам да је веома важно водити дијалог између хришћана и муслимана у корист заједничких Божанских заповести и норми, које одређују параметре људског живота, границе онога што је човеку дозвољено. Тенденцију, која има за циљ уништење људског морала, доживљавамо као изузетно опасну и изазовну за само постојање човека и људских друштава“, истакао је Његова Светост Патријарх Кирил.
Извор: Мospat.ru