Предавач Кипарског државног универзитета и књижевни преводилац др Зорка Шљиванчанин – Хаџијанаку говорила је јутрос за Радио „Светигору“ о Архиепископу кипарском Хризостому II који се упокојио у понедјељак 7. новембра послије дуже болести.
Она је између осталог казала да је вијест о његовом упокојењу снажно одјекнула на Кипру.
„Прије свега зато што је Архиепископ Хризостом био онако снажна личност у духовном и друштвеном погледу, а са друге стране што институција Цркве има веома битну улогу на кипарском острву, не само духовну већ и друштвену, тако да су о његовом упокојењу писали и говорили сви медији. Најбитније је то што је он у току своју шеснаестогодишње службе урадио многе важне ствари за Цркву. Прије свега реформисао је црквени Устав из 1914. године који од тада није реформисан и на неки начин уредио је низ значајних црквених питања. Нека од њих су: питање развода, Црквени суд, затим и питање гласа народа при избору новог архиепископа. Навела бих и то да је обновио рад осам епископија чији рад је заустављен још у 13. вијеку. Данас те епископије постоје и имају јако битну улогу. Поред тога је изградио Саборни храм у Никозији посвећен апостолу Варнави. Јако битно је рећи и то да је основао теолошки факултет у Никозији 2015. године који је једна изузетна институција како у духовном, тако и у образовном погледу“, казала је Шљиванчани – Хаџијанаку.
„Заупокојена Литургија ће бити служена у Саборном храму Светог апостола Варнаве у Никозији у суботу 12. новембра. Служиће васељенски Патријарх Вартоломеј. Већ од сјутра ће земни остаци Архиепископа кипарског Хризостома II бити изложени у поменутом храму“.
По њеним ријечима избору новог архиепископа приступиће се већ наредне недјеље.
„Што се тиче новог избора, јако је битан тај глас народа. Ради се дакле о јединој православној цркви гдје у избору архиепископа учествује народ. Дакле народ гласа и гласом народа се бирају три епископа који на тај начин постају кандидати и то је та прва фаза избора. Друга фаза је гласање у Светом синоду. Дакле, Свети синод гласа између та три кандидата која је предложио народ и на тај начин се врши избор архиепископа. Онај епископ који има највећи број гласова у оквиру Светог синода бива изабран за архиепископа. На тај начин, баш у новембру прије шеснаест година, изабран је и Архиепископ Хризостом II“.
Народ на Кипру већ донекле има изграђено мишљење о томе којој тројици епископа би требало дати повјерење народа, те се нека од имена помињу у медијима или се могу чути у разговору са вјерницима.
„У сваком случају као један од значајнијих кандидата помиње се Митрополит Атанасије из Лимасола, потом Епископ Морфа Неофит и врло вјероватно тренутни замјеник архиепископа, то је Митрополит из Патоса, Георгије“, рекла је за Радио „Светигору“ др Зорка Шљиванчанин.