Type Here to Get Search Results !

Румунска црква посвећује 2023. годину пастирском старању о старијима, и химнографима и појцима


Свети синод Румунске православне цркве прогласио је 2023. годину годином пастирског старања о старима и годином спомена химнографа и црквених појаца.


Румунски Синод сваке године посвећује посебну пажњу одређеној теми, а догађања током целе године обележавају различите видове духовног живота православних хришћана. Прошла година је била посвећена централном месту молитве у православном животу и великим исихастима Св. Симеону Новом Богослову, Григорију Палами и Пајсију (Величковском).

„Старање о старима, деци и сиромашнима показује степен цивилизације и дубину хришћанског живота једног народа“, рекао је Његово Блаженство патријарх румунски Данило у обраћању поводом посвећивање године.

„Са ове тачке гледишта посебно смо забринути због стања друштвене напуштености и незаинтересованости према старијима (родитељима и декама и бакама) које данас често виђамо у друштву.“ „Традиционално друштво је одувек било забринуто за старије“, рекао је Патријарх, о чему јасно сведочи читаво Свето писмо.

„Нови завет нам јасно показује да мудрост старијих зависи од њихове близине Богу молитвом и врлинским животом којим живе“, наставио је Његово Блаженство, указујући на пример Светог Симеона који је био  благословен да држи дете Христа у наручју у Храму.

Цркву краси седа слабост удружена с вером, каже свети Јован Златоуст, а старост се мора схватити и као време када се људи приближавају свом последњем путу ка Господу, додаје румунски Првојерарх. Међутим, многи старији људи данас, нажалост, живе у изолацији, осећају се бескорисно и трауматизовано својим стањем.

Патријарх вели: Црква је позвана да размишља о новим облицима и актуелним пастирским методама, приближавајући се потребама и очекивањима старијих. Истовремено, мора се радити и на васпитању и образовању младих како се стари не би маргинализовали, не би се напуштали и изоловали у центре за социјалну помоћ, јер су млади и стари потребни једни другима. Тачније, старима је потребна утеха и реч охрабрења, а младима мудрост, трпљење и моћ молитве старијих.

Старији својим духовним сазревањем могу много помоћи у очувању хришћанских вредности у нашој култури, допринети хармонији друштва и породице. Стога ће Црква помоћи старима да превазиђу недостатак поверења, тугу и изолованост, који их спречавају да активно и са надом учествују у животу заједнице.

И Црква већ помаже старима, наравно. Како напомиње Патријарх, на нивоу Патријаршије постоји 21 дневни боравак, 54 стамбена насеља и 52 службе кућне неге, све намењене старим лицима.

Ако је 2022. година била посвећена молитви, онда је 2023. посвећена молитви уз црквено појање, као што је и сама псалмодија заједничка молитва, наставља Његово Блаженство. Патријарх цитира великог румунског теолога о. Димитрија Станилоја: „Бог је толико велики да само поезија може покушати да Га изрази“.

„Теологија изражена у црквеној химнографији је међу најбогатијим по значењу и, у исто време, најбоље просветитљује вернике наше Цркве, па се мора више користити у проповедима и катихези наших дана“, об одрује патријарх  Данило, позивајући се на велике химнографе из Румуније и целе Цркве.

„Спомен година химнографа и црквених појаца тако постаје повод за помен оних који су својим радом, будући богонадахнути, састављали и тумачили црквене песме ради нашег напредовања у богопознању.


За наш портал превод са енглеског приредила:
проф. Сања Симић де Граф, 



Извор: Оrthochristian.com