Type Here to Get Search Results !

Папа жели свеобухватан дијалог о последицама нових технологија

Папа Фрања: Помирите научни и технолошки напредак са еволуцијом одговорности и савести.


Папа Фрања жели отворен дијалог између теологије и хуманистичких наука о утицају нових технологија на човечанство. Папа је члановима Папске академије за живот у аудијенцији у понедељак 20.2.2023. рекао да је добро што теологија превазилази своју оријентацију ка одбрани вере (познату као апологетика) како би допринела дефинисању новог хуманизма.

Ово такође укључује међусобно слушање и разумевање између науке, технологије и друштва. Циљ је да се помири научни и технолошки напредак са даљим развојем одговорности и савести.

Папа је нагласио да постоји "деликатна граница" између личности, нових технологија и општег добра. Овде вера може дати вредан допринос. Фрања је као конкретан пример предстојећих етичких проблема навео сукоб између жеље пацијената за заштитом личних података и потребе за свеобухватним прикупљањем научних података за медицинска истраживања.

Још једно проблематично подручје су ефекти информационих технологија на питање шта је „човек“, а шта је „однос“. Граница између „природног” и „вештачког” или између „биолошког” и „технолошког” постаје све нејаснија.

Зато је важно размислити о томе шта људе чини посебним. Важно је „одлучно истаћи важност појма личне савести, који се схвата као искуство односа и не може се одвојити од физичког или културног“.

Папска академија за живот, чији се стратешки правац Фрања значајно променио последњих година, ове недеље ће провести три дана под називом: „Конвергенција у личности“ са утицајем нових информационих и људских технологија на етику и опште добро. У дебатама учествује више од 100 научника из свих делова света, на програму је 13 предавања.


Превод с немачког

редакција портала "Ризница"


Извор: Kathpress.at