Папа Фрања пред почетак Светске конференције УН о водама у Њујорку: Не спекулишите са водом и не расипајте воду.
Пред почетак конференције УН о водама папа Фрања је позвао на веће старање о светским резервама воде. „Вода не може једноставно бити предмет који се расипа или се с њим спекулише“, рекао је предстојатељ Римокатоличке цркве у среду 22.3.2923. на генералној аудијенцији на Тргу Светог Петра. „Важно је воду сачувати, посебно за будуће нараштаје.“ Папа се моли за добар исход конференције УН о водама у Њујорку, која почиње у среду ујутру (по локалном времену). Скуп мора бити од користи људима који пате од недостатка воде.
Одмах на почетку конференције у Њујорку, у среду ујутру је објављен Извештај УН о светским водама. Једна од централних порука извештаја, који је Унеско саставио у име Уједињених нација, јесте да је потребно више партнерстава да би се обезбедило људско право на воду и санитарне услове. Ово се тиче како на комуналном нивоу односа између пољопривреде и снабдевача водом, тако и на прекограничну сарадњу између држава.
Према подацима УН, две милијарде људи тренутно нема приступ безбедној води за пиће, а 3,6 милијарди нема приступ безбедним санитарним условима. Поред тога, све више људи биће погођено несташицом воде у наредним годинама – чак и на местима где још увек постоји обиље ресурса. Према извештају, то је делимично због све већег броја становника у свету и годишњег повећања потражње за водом од један одсто. Проблеми су и са квалитетом воде. У земљама са ниским приходима, снабдевање водом често је отежано неадекватним третманом отпадних вода. У индустријски развијеним земљама, с друге стране, загађење подземних вода пољопривредом представља озбиљан проблем.
Приступ безбедној води и санитарним службама је људско право и један је од 17 циљева одрживог развоја УН наведених у Агенди до 2030. године. Ово се обележава поводом Светског дана вода 22. марта, као и Светске конференције о водама, коју Уједињене нације организују први пут од 1977. године. Самит би требало да утврди како се циљеви агенде могу брже имплементирати.
Источна Африка је посебно погођена несташицом воде, где, према подацима хуманитарне организације Оксфам, свака пета особа нема приступ чистој води. Наводи се да је погођено 33,5 милиона људи у Етиопији, Кенији и Сомалији. Тренутни период суше, који још увек траје, са већ пет неуспешних кишних сезона јесте најдужи откако су почели да се бележе. Услед тога, цене воде су се учетворостручиле у неким деловима најугроженијих земаља. Због тога је за многе чиста вода не само тешко доступна, већ и финансијски неисплатива, објаснио је Оксфам.
Услед суше је страдало више од 13 милиона животиња, увеле су хиљаде хектара усева, а 1,75 милиона људи је расељено из својих домова у потрази за водом и храном.
Превод с немачког
редакција портала "Ризница"
Извор: Кathpress.at