Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије данас, 2. априла, у пету (Глувну) недјељу Великог поста, служиo је Свету архијерејску литургију у Цркви Светог великомученика Ђорђа под Горицом, уз саслужење свештенства овога светога храма и молитвено учешће вјернога народа.
Поучавајући сабране, Високопреосвећени Митрополит Јоаникије је казао да у току Великога поста, Црква Божија истиче поједине Божије угоднике као примјер како би нас ободрила на том спасоносном путу, да бисмо се што боље припремили за празник Васкрсења Христовога и добили што већи удио у тој свеопштој и спасоносној радости те да је ова пета недјеља Часног поста – Глувна, посвећена Светој Марији Египћанки. Истакао је да треба да се научимо, пењући се лествицама овога поста ка савршенству, да постимо духовни пост, а предуслов за то је и тјелесни пост, који чинимо са страхом Божијим, вјером, молитвом и великом љубављу према Господу, који је сам постио 40 дана и 40 ноћи и тиме благословио наш хришћански пост.
“Овај пост постимо гледајући се научимо да живимо хришћанским животом. Овај подвиг чинимо са покајањем, преумљењем, идући напријед, ослобађају се својих страсти, чинећи то све у славу Божију, да бисмо се сјединили са Господом што ближе, што присније, да би поцрпели љубав Божију која се непрестано излива на Његову Цркву и да би љубав и силу Божију коју примамо, свјетлост и истину Божју претворили у садржај нашега живота. И ништа не примамо да би то било само наше, него да у овоме свијету ширимо и умножавамо дарове Божије, добро Божије”, рекао је Владика, објаснивши да као што у посту живимо у складу са заповијестима Божијим, тако треба да живимо и ван поста. У суштини, нагласио је, нема много разлике између подвига поста и хришћанскога начина живота, јер увијек треба да се уздржавамо од свега онога што је лоше: од злих ријечи и дјела, помисли, од свађа, пакости…
Говорећи о житију Свете Марије Египћанке, коју Света црква данас истиче као примјер, Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је казао да је она, иако је била велика грешница, достигла велико савршенство кроз покајање, кроз пост и молитву и на такав начин свим грешницима је јављено да не треба да очајавају ма у какве гријехе пали.
“Само треба да се покају и крену путем Божијим, да угађају Господу и милост Божија ће се излити на њих и они могу да се потпуно обнове, и њихове душе и њихова тијела”, бесједио је Високопреосвећени Митрополит, подсјетивши да је Света Марија Египћанка, која је раније била блудница, отишла у пустињу да се моли Богу и да проведе свој живот у покајању, трудећи се да угађа Господу и да се покаје за своје гријехе.
Даље је истакао да је она достигла такво савршенство, да се силом Божијом уздизала изнад закона природе. Господ јој је због њеног покајања у овоме животу дао силу да је могла ходати по води, а када се молила Богу, уздизала се од земаљског тла, савлађујући силу земљине теже.
Посебно је истакао да из примјера Марије Египћанке треба да се поучимо да није важно, што људи обично мисле, да смо што присутнији у јавности, да нас што више људи види, да будемо што више на друштвеним мрежама… Марија Египћанка док је била грешница, вољела је да се показује на свим важним мјестима и да што буде више присутна, да је што више људи виде. Резултат је био погубан, осјетила је да је своје биће оскрнавила и своју природу повриједила гријесима. Покајала се и отишла у пустињу, и нико за њу годинама, деценијама, није знао.
“Достигла је праве и истинске вриједности и пуни смисао живота тек када се удаљила од овога свијета и обратила ка Господу, када нико за њу није знао. Наравно, нити је ствар у томе појављивати се и бити присутан у јавности, нити је само ствар у томе бити одсутан и удаљавати се од људи. Него шта је садржај, шта је смисао? Њено удаљавање је било Бога ради и користила је прилику да сваки тренутак свога живота проведе на славу Божију у молитви Господу за опроштај својих гријехова”, појаснио је Митрополит, додавши да је она достигла и већи степен савршенства па се молила за цио свијет.
Владика је истакао да су ти дарови, које је Света Марија Египћанка добила, веома ријетки и да су велико благо за цио свијет те да је зато Црква њу истакла за примјер свима онима који се кају за своје гријехе како не би очајавали. Такође и да покаже примјер савршенства хришћанскога живота, да све оно што је Господ чинио у овоме свијету, чинио ради нас и нашег спасења, да би и нас учинио учесницима Његових великих дјела и Његовога спасења. Бог је удостојио великих дарова Свету Марију Египћанку тако је она постала примјер свима, не само покајницима, него свима хришћанима, свима онима који иду путем савршенства.
Подсјетивши да смо прошле недјеље прославили Светога Јована Лествичника, који је од младости кренуо за Господом и био сачуван од свакога гријеха, млад се замонашио, усавршио, постао учитељ духовног живота, написао књигу “Лествица” којом се свједочи то успињање на путу савршенства, Митрополит је казао да данас видимо да је пут ове Божије угоднице потпуно другачији. Она се од грешнице кроз покајање, кроз подвиг и молитву очистила од свих гријехова и достигла савршенство живота Светог Јована Лествичника.
“Ето каква је Божија милост, каква је љубав Божија, какав је наш Господ који нас све милије и призива у своје спасење, обнавља свако биће и сваку савјест, душу свакога човјека који му приступа са вјером, надом и љубављу. Тако и ми да живимо у све дане живота нашега иако је доста искушења. Али наша искушења нијесу ништа тежа него што су била искушења ранијих генерација. Можда су тежа само зато што смо се ми раслабили и што више нијесмо тако чврстих карактера и тако јаке вјере као што су били наши преци. Али даће Бог да ојача и наш карактер и наша вјера кроз овај пост”, поручио је на крају Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије.