На Светој Гори су свечано обретене мошти љубљеног румунског старца Петронија (Тенасе). Свештени чин обретења моштију у Продромском скиту обавио је викар Његовог Блаженства Патријарха румунског, епископ плоештински Варлаам, преноси новинска агенција Румунске православне цркве „Базилика“.
Раније је саопштено да је румунска Митрополија Мунтеније и Добруџе предложила да канонизује оца Петронија, који је последње 33 године свог живота обитавао на Светој Гори, а од тога последњих 25 година био игуман Продромског скита све до блажене смрти 22. фебруара 2011. године.
„Ава Петроније је водио високодухован живот“, рекао је епископ Варлаам. „Док смо вадили нетљене кости од ногу, мислили колико су уморне, јер отац Петроније никада није сео током дугих служби и бденија.“
Његово Преосвештенство је подсетио и како је Геронда Петроније увек са великом љубављу примао поклонике и имао „глас који је позивао на дубоку унутарњу молитву, на побожност“.
„Хиљаде Румуна добило је благослов од старца Петронија, који је увек одговарао на сва писма њему упућена и често давао финансијска средства онима којима је потребна“, рекао је архијереј.
И, наравно, био је и остао пример за монахе Продромског скита, „који су били под његовим духовним старањем и били посебно надахнути светлим примером његовог живота учитеља молитве, смирења, покајања, побожности и љубави.“
Епископ Варлаам је такође напоменуо да постоје многа сведочанства о другим светогорским румунским оцима који ће бити прослављени као свети.
* * *
Будући старец Петроније (Танасе) рођен је у селу Фаркаша у округу Њамеца.
Ступио је у братију Њамецког манастира, где се замонашио 22. септембра 1942. године. Из манастира Њамец позван је у Антимов манастир у Букурешту, где је наставио студије, дипломирао је на Православном богословском факултету и похађао студије математике и философије на Универзитету у Букурешту. Године 1947. рукоположен је у јеромонаха у патријаршијској катедрали светих Константина и Јелене, а затим послат да предаје омилитику, катихизис и педагогију у Богословији манастира Њамеца.
Доласком на власт тоталитарног комунистичког режима почео је тежак период у животу монаха-мисионара, који је 1959. године био принуђен да напусти манастир Немец. Испуњен храброшћу, ревношћу и неисцрпном љубављу према Цркви, Христу Спаситељу и монашком животу, отац Петроније је 1964. г. прешао у монашку заједницу манастира Сихастрије, где је обитавао до 1978. године, а потом прешао у румунски манастир Продром (грч. Претеча) посвећен св. Јовану Крститељу на Светој Гори.
Седам година после његовог доласка монаси Продромског скита изабрали су оца Петронија за свог игумана. Као настојатељ скита старац је обавио многе рестаураторске радове. Под њим су осликани зидови католикона (саборне цркве), изграђен је нови архондарик (гостионица за поклонике) и утабан згодан пут који повезује овај скит са Великом лавром.
Блажени старац је имао велики духовни ауторитет не само на Светој Гори, већ и међу верницима широм Грчке и Румуније. Сви монаси румунског и молдавског порекла сматрали су га својим духовним оцем. Књига његових духовних размишљања Двери покајања преведена је на више европских језика.
Оцу Петронију је два пута предлагано да буде румунски патријарх, али је он то оба пута смирено одбио.
Блажени старац се упокојио у Господу 22. фебруара 2011. године у 94. години живота.
Превод с руског редакција портала "Ризница"
Извор: Рravoslavie.ru