Благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита дабробосанског Г. Хризостома, а подршком Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија, као и Преосвећене господе архијереја: зворничко–тузланског Г. Фотија, захумско–херцеговачког Г. Димитрија и бумљанско–никшићког Г. Методија, редовни студенти завршне године Богословског факултета, посјетили су Богородичин врт – Свету Гору Атонску.
Том приликом обишли су мноштво манастира, келија и испосница који се налазе на тлу Свете Горе, а све у организацији Богословског факултета и Поклоничке агенције СПЦ „Доброчинство“ из Београда. Пратњу студентима увеличали су господа професори: протојереј–ставрофор проф. др Ненад Тупеша и проф. др Далибор Петровић, као и господа асистенти МА Раде Булајић и Никола Спајић.
На ово вишедневно путовање, молитвом и благословом, у уторак 16. маја текуће године, кренули су пут Свете Горе испред порте Вазнесењске Цркве у Београду. Све вријеме, одличним кадром Поклоничке агенције, били су руковођени и упознавани са најзнаментијим светињама. Тако су првог дана обишли град Солун, поклонивши се моштима Светог Димитрија и Светог Григорија Паламе, обишли Цркву Свете Софије, као и војничко гробље на Зејтинлику. На путу ка небеском граду Уранополису, гостољубиво су дочекани на метоху манастира Хиландара – Мило Арсеница (Каково).
Пловидбу бродом до копна, красило је прелијепо вријеме и прекрасна творевина Свете Горе Атонске. Доласком на тло, од куле краља Милутина кренуло се пјешке до самог манастира Хиландара, а поглед су красили небројени чемпреси стари неколико стотина година, као и маслина цара Душана, која својим изгледом симболизује дрво живота и дуговјечност постојања и истрајавања. Након вишечасовног боравка у манастиру, пут до Кареје увеличали су обиласци манастира, и то: Зографа, Констамонита и Ватопеда.
Посебан дан био је посвећен шетњом хиладарском долином – зеленом долином стољетних маслина и кестена око центра Свете Горе – Кареје. Посјећене су бројне монашке келије и испоснице, од Поснице Светог Саве, преко Светоандрејевског скита, Патерице и Маруде, потом Кутлумуша и све до Панагуде, гдје се подвизавао старац Пајсије Светогорац.
Вожња комбијем по Светој Гори дала је посебан утисак и доживљај. Најприје су обишли манастир Ивирон, гдје се налази чудотворна икона Мајке Божије, назвала Иверска или Вратарица. Потом се обишао манастир Симонопетра, који својим изгледом представља симбол и велељепност светогорске архитектуре. Рута је заокружена обиласком манастира Свети Павле и келијом звана Буразери, гдје се праве најљепше и највеличанственије иконе на Светој Гори.
Посљедњи дан био је посебан, присуством на бденију, који је крунисан Светом Литургијом, у Протатској Цркви. На путу до луке, неизоставна посјета била је у скиту Стари Русик, мјесту гдје је монашки постриг примио наш велики отац Сава Свети. Поклонивши се многобројним моштима у капели манастира Пантелејмона, уз благослов и молитву, кренули су пут копна ка граду Београду.
Извор: Епархија будимљанско-никшићка / ПБФ ”Свети Василије Острошки” Фоча