Type Here to Get Search Results !

Извештај Стејт департмента наводи тешко стање Албанске православне цркве

Амерички Стејт департмент недавно је објавио извештај о верским слободама у Албанији за 2022, годину, наводећи уз то много података о Албанској православној цркви. У извештају се истиче да према најновијем попису сзановништва, Православна црква представља око 7% албанског становништва.


Влада има формални споразум са Црквом, као и са неколико других верских организација, и признаје је као једну од главних верских заједница у земљи и бави се реституцијом имовине и другим предметима. Међутим, Црква има своје притужбе на то колико добро држава поштује овај споразум.

Према наводима владе, она је током 2022. године наставила процес легализације објеката које су изградиле верске групе без одобрења владе након пада комунизма 1990-их, међу којима су и 21 црква и други објекти Албанске православне цркве.

Међутим, Црква, заправо, није пријавила никакву легализацију 2022. године и критиковала је спор процес.

Црква је саопштила да је поднела захтев за обештећење за приближно 890 некретнина, али је само 10% захтева разматрала Агенција за повраћај имовине. Остало је Црква морала да тражи на суду, али има дугих одлагања.

Влада такође није успела да примени свој договор о враћању верских објеката и имовине, кажу у Православној цркви и у другим верским заједницама.

Црква такође има озбиљне притужбе на неуспех владе да врати свете предмете које је запленио комунистички режим:

„АПЦ [Албанска православна црква] је поново саопштила да упркос многобројним захтевима, влада није вратила све свештене предмете, мошти, иконе и архиве заплењене током комунистичког режима. АПЦ је навела да иако су законске процедуре скоро окончане, влада није предузела кораке да врати цркву Ваведења у храм Пресвете Марије у Пермету, цркву Благовештења Марије Богородице у Тепелени и цркву Светог Николе у Саранди. До краја године власти нису дозволиле да почне обнова цркве Светог Прокопија у Тирани, иако је Министарство културе 2020. године вратило АПЦ-и земљиште на којем се налази црква.“

Албанска црква је такође приговорила да мора да плати порез на додату вредност и друге порезе за које каже да крше њен споразум са владом. Црква је „извештавала да је добила 26,5 милиона лека (249.000 долара) од владиног финансирања, али је платила 113 милиона лека (1 милион долара) на име годишњих пореза и социјалног и здравственог осигурања, који нису били надокнађени као што је захтевано у споразуму са владом. АПЦ је навела да влада није одговорила на њен захтев за надокнаду.

У извештају Стејт департмента се наводи да су се функционери Америчке амбасаде састали са представницима Цркве и других верских заједница и „позивали [их] да предложе заједничка решења за проблеме са којима су се суочавали у вези са легализацијом имовине и реституцијом“.


За наш портал превод са енглеског приредила:

проф. Сања Симић де Граф, 

сарадник информативно-катихетског портала "Ризница"


Извор: Оrthochristian.com