Савезне и локалне власти у Украјини крше права канонске Украјинске православне цркве, признају Уједињене нације у свом најновијем извештају о кршењу људских права у Украјини.
Конкретно, у новом извештају, који обухвата период од 1. фебруара до 30. априла 2023, наводи се да је држава „превремено“ раскинула закуп Цркве за коришћење Доње лавре. И мада је држава била решена да насилно исели монахе крајем марта, на крају то није учинила захваљујући залагању УН.
УН су током година више пута упозоравале на државне акције против Цркве.
У уводном прегледу извештаја се наводи: „Током периода у питању повећан је број случајева насиља над припадницима и присталицама Украјинске православне цркве (УПЦ). Поред тога, неколико обласних градских савета забранило је деловање УПЦ.“
Даље, постоји део који је у потпуности посвећен „Ситуацији око Украјинске православне цркве“, који се бави мерама власти против Цркве.
У извештају се наводи да је држава вршила честе претресе у верским објектима, уручивала обавештења о сумњи једном броју свештенства, а неколико их је ставила у кућни притвор, „међу којима је и један од значајних архијереја УПЦ“ — претпоставља се да се мисли на Његово Високопреосвештенство митрополита Павла Вишегородског, игумана Кијевопечерске лавре.
Што се тиче Лавре, у извештају се наводи:
„Осим тога, Министарство културе је превремено раскинуло уговор о закупу са Кијевопечерском лавром УПЦ, која је у државном власништву. Власти су узеле у обзир заступничка залагања УН и уздржале се од радњи које би могле довести до насиља и нису насилно избациле УПЦ из Лавре до 29. марта...“
Подсетимо, украјински верници су се неколико недеља окупљали око Лавре, штитећи монахе и Цркву од исељења. Ово питање се сада углавном решава у на суду.
УН такође примећују да многе обласне забране заведене против УПЦ „надилазе овлашћења локалних градских савета“.
Извештај се наставља:
Поред тога, у априлу 2023. године, посматрачка мисија УН-а за људска права у Украјини документовала је пораст „говора мржње“ и неколико случајева насиља над припадницима УПЦ. Државни службеници, блогери и лидери јавног мњења користили су дискриминаторску и хушкачку реторику и отворено позивали на насиље над свештенством и присталицама УПЦ. Током извештајног периода, влада и агенције за спровођење закона нису биле у стању да се ефикасно супротставе инцидентима у вези са „говором мржње“.
Све у свему, посматрачка мисија УН-а за људска права у Украјини „забринута је да би кумулативни утицај владиних акција против УПЦ могао бити дискриминаторски“.
За наш портал превод са енглеског приредила:
проф. Сања Симић де Граф,
сарадник информативно-катихетског портала "Ризница"
Извор: Оrthochristian.com