Људи из Поморишја су везани за своју православну веру, народну традицију и обичаје. Прослава великих црквених празника им је светиња. Неизоставна у њиховом календару је и ове године Господње била и прва недеља по празнику Успења Пресвете Богородице, 3. септембра 2023. године, када је одржан летњи црквено-народни сабор у манастиру Бездину у Епархији темишварској, древној поморишкој светињи, чија је градња отпочета године 1539. при архимандриту Јоасафу (Милутиновићу) и иконому јеромонаху Леонтију (Богојевићу), уз помоћ братства и хришћана.
Свету архијерејску литургију овим поводом служио је Његово Преосвештенство Епископ будимски и администратор темишварски Г. Лукијан уз саслужење: протојереја-ставрофора др Маринка Маркова, архијерејског заменика, протојереја-ставрофора Бранка, умировљеног пароха у Новом Кнежевцу (Епархија банатска), протосинђела др Јустина (Поповића), сабрата суседног румунског манастира Ходош-Бодрога, игумана Јустина (Стојановића), протонамесника Бобана Петровића (пароха кикиндског, Еп. банатска), протојереја Дине Чокова, пароха семиклушког и архијерејског намесника арадског, архиђакона Инокентија (Лукина), епархијског протођакона Миодрага Јовановића и арадског ђакона Зорана Мутавског.
На светој литургији, којој је присуствовао велики број верника, приспелих из више околних места, као и гостију из Кикинде и околине који су дошли на поклоњење бездинској светињи, предвођени четворицом својих свештеника, наизменично су одговарали свештеници архијерејског намесништва арадског, црквени појци и чланови хора из Кикинде. У току великог входа поменута су поводом стотину година од завршетка рада (1923) Монашке школе и чина монашења 16 полазника исте, имена Блаженопочивших: Епископа темишварског Георгија (Летића); наставника ове школе: архимандрита бездинског Стефана (Николића), игумана Пантелејмона (Дошена), јеромонаха Георгија (Драгића) и Виктора (Љубичића); као и полазника ове школе (каснијих јеромонаха): Арсенија (Гигића), Василија (Миливојева), Виктора (Поповића), Георгија (Малошевића), Данила (Адамовића), Димитрија (Поповића), Стефана (Орбулова), Стефана (Станкова), Иринеја (Јовановића), Кирила (Јовановића), Лукијана (Лолића), Милутина (Вујића), Мирона (Јовичина), Михајла (Јовановића), Пантелејмона (Јоцина) и Симеона (Грбића).
О значају празника Пресвете Богородице као и о значају оваквих црквено-народних сабрања беседио је игуман Јустин Стојановић.
На крају свете Литургије, обављен је литијски опход око манастирске цркве са читањем прописаних јеванђеља, као и помен свим упокојеним манастирским ктиторима, приложницима, упокојеним монасима и житељима ове свете обитељи.
Затим је Преосвећени Владика извршио чин благосиљања славског жита и резања славског колача. На крају овог молитвеног чина присутне је благословио и упутио пригодне речи архипастирске поуке Епископ Лукијан, посебно и он поздравивши све присутне, а особито госте из Кикинде и околине. У име гостију, заблагодарио је прота Бобан Петровић и Епископу уручио у знак молитвеног сећања икону Пресвете Богородице. У манастирској порти уприличен је пригодан културно-уметнички програм, на коме су се извођењем неколико песама представиле чланице црквеног певачког друштва из Великог Семиклуша, затим дивном игром деца из Чанада као и хор из Кикинде.
У порти је затим приређена трпеза љубави за све сабране.
Извор: Епархија будимска