Након Тројичинданског сабора одржаног 15. јуна 2019. године у Подгорици поводом утврђивања Предлога закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница од стране Владе Црне Горе – 16. маја 2019. године, у Никшићу је 21. децембра одржан велики црквено-народни сабор поред моштију Светог Василија Острошког у храму који је посвећен овом Божијем угоднику, а које су овим поводом, као позив на мир, братску љубав и слогу, донијете на поклоњење вјернима.
* * *
Порука Световасилијевског црквено-народног Сабора
Мошти Светог Василија у саборном храму у Никшићу
Порука Хиландара црквено-народном сабору у Никшићу
ВИДЕО-ЗАПИС СВЕТОВАСИЛИЈЕВСКОГ САБОРА У НИКШИЋУ
Уочи сабора у Никшићу Митрополија црногорско-приморске и Епархија будимљанско-никшићке су позвале све православне вјернике и све људе добре воље на љубав и заједништво у молитви против безакоња, за одбрану светиње, братско помирење и исцјељење братомржње која трује Црну Гору.
Световасилијевски сабор, као и Тројичиндански када је температура прелазила 40 степени Целзијуса, одржан је у изузетно екстремним временским условима под јаким вјетром и пљусковима, који ипак нијесу спријечили свештенство, монаштво и вјерни народ да искажу протест против понижавајућих и дискриминаторних одредби Предлога закона о слободи вјероисповијести и затраже његово повлачење. Упркос многобројним и разним притисцима, које је тадашња власт користила како би онемогућила веће присуство вјерника, овај молитвени сабор је сабрао више хиљада грађана Црне Горе, који су још једном позвали власт на повлачење дискриминаторног закона, чије ће усвајање 27. децембра 2019. године у Скупштини Црне Горе довести до организовање масовних литија за одбрану светиња широм Црне Горе, а 30. августа 2020. године и до пада режима који је донио и изгласао спорни закон.
Сабор у Никшићу је почео Светом архијерејском литургијом коју су у Саборном храму Светог Василија Острошког, покрај светитељевих моштију, служили Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и господа Епископи: рашко-призренски Теодосије, милешевски Атанасије, будимљанско-никшићки (садашњи Митрополит црногорско-приморски) Јоаникије, пакрачко славонски Јован, бихаћко-петровачки Сергије, захумско-херцеговачки Димитрије, диоклијски (садашњи будимљанско-никшићки) Методије, умировљени захумско-херцеговачки Атанасије са многобројним свештенством и свештеномонаштвом.