Клирик Митрополије црногорско-приморске проф. Раде С. Булајић, асистент на Православном богословском факултету Универзитета у Источном Сарајеву и управник Архива манастира Острог, одбранио је данас, 25. децембра 2023. године, на празник Преподобног Спиридона Тримитунског Чудотворца, други мастер рад са највећом оценом.
Мастер рад из библистике под насловом “Социјално питање односа мушког и женског пола из старозаветне перспективе“ Раде Булајић, бранио је пред професорском комисијом Православног богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у Фочи Универзитета у Источном Сарајеву, коју су чинили: протојереј-ставрофор др Владислав Топаловић, редовни професор, ментор, протојереј-ставрофор др Дарко Ђого, редовни професор, предсједник и др Бошко Ерић, доцент, коментор. Чланови комисије су рад и одбрану оцијенили са највећом оценом, и уз похвале истакавши значај и допринос који је кандидат обрадивши тему дао на пољу библистике.
Мастер рад Рада Булајића под насловом “Социјално питање односа мушког и женског пола из старозаветне перспективе“, поред уводног дијела садржи пет главних поглавља. На крају је закључак и библиографија.
У Уводу кандидат укратко говори о структури рада, његовим смјерницама и циљем истраживања који се желио постићи на основу одабране теме. Представља живот и међусобне односе мушког и женског пола на основу писаног свједочанства у старозавјетним књигама. Због опширности теме покушао је да издвоји кључне догађаје из живота старозавјетних личности али и да прикаже друштвене околности у којима се нашао старозавјетни човјек.
У првом поглављу – Стварање човјека, аутор представља библијско виђење полова, као и посљедице човјековог одвајања од Бога. Најбољи примјер у Светом писму, а уједно и библијски символ љубави мушкарца и жене, свакако је Пјесма над пјесмама, која заузима посебно мјесто у првом поглављу.
У другом поглављу – Социјално-етичке импликације, кандидат је анализирао социјалне проблеме који се јављају у старозавјетним књигама, а који су заокупљали човјека у његовом друштвеном животу. Проблеми су се манифестовали у виду ратних сукоба, питања мира, економских односа у друштву, еколошких питања и др.
У трећем поглављу – Положај мушкарца и жене у друштву кандидат настоји да развије слојевиту социјалну стварност човека старозаветне епохе и да попут концентричних кругова приступи центру истраживања.
У четвртом поглављу – Старозавјетно поимање брака, кандидат указује да је основна вриједност модерног друштва постао снажно одређен индивидуалистички и нарцисоидни менталитет. Имајући ово у виду, основни циљ овог поглавља је био да се анализирају брачни проблеми у Старом завјету који се могу примијенити и у данашњем друштву.
У петом поглављу – Старозаветно поимање породице, кандидат се бави основним карактеристикама старозавјетних породица, али и улогом мушкарца, жене и дјеце у једном патријархалном друштву. Кроз разне примјере библијских личности, можемо да закључимо да нам Свето писмо указује на реалан оптимизам према породици и породичним вриједностима.
Закључним разматрањем се износи кандидатов закључни став о социјалном питању односа мушког и женског пола из старозавјетне перспективе.
Ова веома занимљива тема “Социјално питање односа мушког и женског пола из старозаветне перспективе”, којом се г. Раде Булајић бавио у свом раду, све више постаје присутна у савременом друштву, а дужност теолога је да имају јасан став по свим питањима човјекове егзистенције. Тема је истражена са различитих становишта и различитим научним методама.
Допринос мастер рада Рада Булајића управо се и огледа у чињеници да он својим истраживањем доприноси очувању брака и породице као најважније установе хришћанског живота. Комбинацијом догматско-библијског погледа на феномен полова као једног од израза назначења човековог приликом стварања, кандидат даје свој допринос очувању темељних вриједности хришћанског друштва.
Извод из биографије професора Рада С. Булајића
Мср Раде Булајић, дипломирани теолог, мастер историје, чтец Српске православне цркве. Рођен је 16. јула 1990. године у Врбасу, од оца Светозара и мајке Вере р. Тадић. Поријекло породице Булајић је са Грахова (Никшић), а Тадића из села Смријечна (Пива). Основну школу и Гимназију је завршио у Врбасу. У току средње школе био је полазник Истраживачке станице Петница код Ваљева. Основне студије Историје на Философском факултету у Новом Саду уписује 2009. и успјешно завршава 2013. године. Исте године, Његово преосвештенство Епископ бачки г. др Иринеј га је поставио за катихету у Гимназији у Врбасу и Економско-трговинској школи у Кули. У вријеме предавања православног катихизиса, полагао је диференцијалне испите на Православном богословском факултету у Београду. Завршио је мастер студије на Философском факултету у Новом Саду одбранивши мастер рад 2014. године, на тему ,,Краљ Милутин (1282-1321) и манастир Грачаница”.
Вођен љубављу према Светом Василију Острошком, Светом Петру Цетињском као и земљи својих предака, дошао је у Црну Гору добивши канонски пријем за Митрополију црногорско-приморску 2017. године.
Из педагошког искуства сматрао је да су основне студије темељ образовања, а посебно богословског. Стога је са благословом Митрополита црногорско-приморског г. др Митрополита Амфилохија 2017. године. уписао основне студије на Православном богословском факултету ,,Свети Василије Острошки” у Фочи које је успјешно завршио као редован студент 2021. године. Потом уписује мастер студије које успјешно завршава одбраном мастер рада ,,Социјално питање односа мушког и женског пола из старозаветне перспективе“ 25. децембра 2023. године.
Одлуком Научно-наставног вијећа ПБФ у Фочи Универзитета у Источном Сарајеву, именован је за асистента на Катедри за библистику (Стари завјет и Нови завјет).
На празник Преподобне мати Ангелине Српске, 12. августа 2019. године, са благословом Његовог високопреосвештенства Архиепископа цетињског и Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија у току Свете архијерејске литургије у манастиру Ћелија Добрска, Његово преосвештенство викарни Епископ диоклијски г. Методије рукопроизвео је г. Рада Булајића у чин чтеца.
Одлуком Митрополита Амфилохија именован је и постављен за управника Архива манастира Острога од 15. фебруара 2020. године.
Члан је редакције Свевиђа, листа Епархије будимљанско-никшићке за вјеронауку, хришћанску културу и живот цркве. Редовни је сарадник Православног мисионара, званичног мисионарског гласила Српске православне цркве за младе.
Објављивао је бројне чланке и радове у Православном Мисионару, Светосавском звонцу, Свевиђу, Светигори, Српској баштини, часопису Смисао.
Бави се писањем есеја, путописа и прозних текстова. Организавао је више предавања значајних духовника и професора за средњошколце и учествовао у бројним харитативним активностима.
Служи се енглеским и руским језиком.
Учестовао је на више домаћих и међународних научних скупова, научних конференција, семинара и предавања. Био је гост у више радијских и телевизијских емисија говорећи о богословским, историјским и духовним темама. Бави се истраживањем и проучавањем тема из богословља, библистике, литургике, етике, црквене и народне историје.
Честитамо г. Раду С. Булајићу, на одбрањеном раду, са молитвеним жељама да и даље настави да се бави изучавањем богословља и библистике, просвећујући своје срце и душу библијским умом и науком Господњом, у славу Божију, на корист својој Цркви и српском роду и на радост својој породици, колегама и студентима.
мр Александар Вујовић
професор Богословије Светог Петра Цетињског