Type Here to Get Search Results !

Велики четвртак у Бијељини


На Свети и Велики Четвртак свети оци, који су добро уредили преузето од светих апостола, светих и Божанских Јеванђеља, предали су нам да празнујемо четири догађаја: свето прање ногу ученицима, Тајну вечеру, тј. предавање страшних тајни нама, чудесну молитву и само издајство.

Сјећајући се тога дана и свих догађаја који се тада збише, молитвом се припремајући да проживимо наредне дане туге и муке Христове, свих страдања које поднесе нас ради, Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије служио је свету Архијерејску Литургију у Храму светог Георгија у Бијељини.

Преосвећеном Епископу су саслуживали у Христовој оданости и братској љубави часни оци, протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински и старјешина храма; протојереј-ставрофор Зоран Петровић, парох при храму;  проте Цвико Мојић и Ристо Мирковић, свештеници у мировини, протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић.

Празнујући установљења Свете тајне Евхаристије Преосвећени владика Фотије се обратио сабраном народу управо на ту тему:

Чули сте данас и Светог Јеванђеља које смо читали шта се догодило - Господ Исус Христос је данас установио Свету Литургију . Он је на Тајној Вечери причестио своје ученике и тиме је у историји почела новозаветна богослужбена пракса. На Тајној Вечери Господ је установио, како Оци кажу, Цркву, јер је Црква једно са Литургијом, а ми смо једно са Христом ако се причешћујемо Телом и Крвљу Христовом. Данас је тај дан Свете Литургије и Тајне Вечере и назива се Велики Четвртак.

Чули сте из Јеванђеља да је било још неких догађаја. Среброљубиви Јуда је издао Христа за 30 сребреника. Ово показује да је среброљубље једна страшна страст у човеку која нас води и богоиздајству и братоиздајству. То је једна погубна страст против које се треба стално борити.

Поред среброљубља помиње се и 'Гетисманска молитва' Господа нашег Исуса Христа у којој се Он, као човек, моли да га мимоиђе чаша страдања која му предстоји на Велики Петак. Три пута се моли и три пута прихвата вољу Бога Оца. Значи, не треба живети по својој вољи у овом животу, него по вољи Божијој. Воља Божија нас можда води на Крст, али нас води и у Васкрсење. Води нас у победу и вечни живот.

Још се на овај дан, на Велики Четвртак, помиње и трикратно одрицање светог апостола Петра од Господа Христа. Одрицање Петрово показује слабост и немоћ људске природе, али је Христос исцелио ту слабост код Петра када га је три пута питао: Волиш ли ме? Љубав исцељује слабости и немоћи наше, љубав исцељује грехе наше. Господ је то показао са Петром. Наравно, Петар се касније кајао и горко плакао. Тумачи који су говорили о томе кажу да се Петар три пута одрекао зато што је у историји било три одречења од Бога, човека и човечанства. Прво, када се Адам одрекао Бога и није хтео да чује заповести Божије. Друго, када се народ Израиљски одрекао писаног закона Мојсијевог и почео да живи по својој вољи и треће, када је у Христос дошао, оваплотио се и нису га прихватили Јевреји и јеврејски народ, него  су га прихватили незнабошци, Грци и ми Словени. То су три одрицања Петрова која су проширена кроз читаву Библију и икономију спасења. Видите колико свака прича и реч у Светом Писму има дубоко и широко схватање и значење.

Нека сте Богом благословени, да будете ових дана са својом Црквом, да будете на богослужењима и да дочекамо духовно радосни Васкрсење Христово.