У старом граду Свачу поводом празника Рођења Светог Јована Крститеља, у недељу, 8. јула 2018. године, служена је архијерејска Литургија. Свету службу Божју је служио Његово Високопреосвештенство Митрополит г. Амфилохије са свештенством и великим бројем вјерника.
Литургија на овај празник и на овом мјесту се служи традиционално сваке године, већ неколико деценија. Никада није било проблема нити са државом која је власник овог локалитета и храма, нити са локалним мјештанима – Албанцима који су неријетко бивали и гости на славама. Митрополит је такође долазио и служио три пута. И ове године као и сваке друге, православни вјерници су организовали литургијску прославу празника храма на Свачу, не слутећи шта се спрема.
Група од десетак Албанаца је блокирала прилаз Митрополиту, свештенству и вјерном народу и на кратко их спријечила да прођу до светиње. Представник те групе, одборник улцињске скупштине, Хаџија Сулејмани, члан странке Демократске партије Албанаца, покушао је да објасни свој срамни поступак изговором да цркве нису православне и да нам он као муслиман и представник општине Улцињ, не дозвољава приступ истој. На питање Митрополита да ли знају да је то престони град Светог Јована Владимира, којег славе и Албанци, да ли зна да цркве нису ни „наше“ ни “ваше“ већ Божје, да не отимамо никоме ништа, већ чувамо што смо већ имали и традиционално одржавали, аргументи нису помогли и одговор нисмо добијали на та питања.
Забрињава чињеница да један муслиман даје себи за право, иако незнавен, да одређује чија је која црква и коме припада. Благословом Митрополита, свештенство и вјерни народ је прошао безбједно кроз барикаду. Због археолошких ископавања и конзервирања остатака храма, Литургија је служена испред храма. Полиција је од почетка прославе професионално и одговорно обавила свој посао омогућавајући Митрополиту, свештенству и вјерном народу да литургијски прослави овај празник, на чему смо им благодарни.
Увјерени смо да овај срамни чин представља само изузетак и да неће нарушити добре односе међу муслиманима, римокатолицима и православним вјерницима који заједно живе и раде на овим просторима поштујући традиционалне, културне и вјерске разлике. Православни вјерници у Улцињу ће и даље те разлике доживљавати као богатсво, а не извор мржње, нетрпељивости и сукоба.
Црквена општина Улцињ
Извор: Српска Православна Црква