Type Here to Get Search Results !

Промоција Сабраних дела о. Георгија Флоровског


Библиотека Српске Патријаршије, као овогодишњи организатор штанда Српске Православне Цркве на 63. Међународном сајму књига у Београду, приредила је 23. октобра 2018. године промоцију Сабраних дела о. Георгија Флоровског у сали „Иво Андрић“.

Промоцију је отворио директор Библиотеке Српске Патријаршије др Зоран Недељковић који је истакао значај мисли и личности о. Георгија Флоровског и присутнима скренуо пажњу на „изузетан издавачки подухват Одбора за просвету и културу Епархије пожаревачко-браничевске“ због кога је посебну захвалност изразио епископу Игнатију Мидићу.

Домаћин је, затим, реч и модерирање промоцијом, препустио техничком уреднику Сабраних дела, продекану Православног богословског факултета Универзитета у Београду, протођакону доц. др Златку Матићу, који је поздравио говорнике и све присутне, међу којима су били Његово Преосвештенство Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског, и проф. др Богољуб Шијаковић, и подсетио на техничку страну издавачког пројекта. Том приликом, најпре је изразио захвалност онима без којих реализација оваквог пројекта не би била могућа, дакле са једне стране и пре свих епископу Игнатију Мидићу, а са друге стране Управи за сарадњу с црквама и верским заједницама Министарства правде Владе Републике Србије, особито директору, г. Милети Радојевићу. Одбор за просвету и културу Епархије пожаревачко-браничевске до сада је издао 14 томова Сабраних дела о. Георгија Флоровског, а према речима уредника до завршетка пројекта, према досадашњим увидима, планирано је још толико.

После кратког техничког осврта, протођакон Матић је реч предао „оцима да говоре о оцу“ и то: најпре Епископу пожаревачко-браничевском, декану Православног богословског факултета Универзитета у Београду, проф. др Игнатију Мидићу, а потом Епископу западноамеричком проф. др Максиму Васиљевићу.

Епископ Игнатије говорио је о богословској подлози и богословској мисли о. Георгија Флоровског. Пажњу присутних, Владика је најпре усмерио на чињеницу да живимо у времену експанзије богословске литературе, због чега се јавља потреба за богословима који својим ликом и мишљу могу послужити као темељ и мера. Према Владикиним речима, о. Георгије Флоровски управо је један од таквих богослова. Владика је у том контексту указао присутнима на ширину у којој се креће мисао о. Георгија и подсетио на његове књижевне критике, философске студије, на његово врсно познавање историје, али и на неоспорни теолошки допринос.

Сумирајући теолошки допринос о. Георгија Флоровског, владика Инатије подвлачи да неопатристичком синтезом овај учитељ Цркве ослобађа богословље од вавилонског ропства, тј. од робовања схоластици. „Повратак оцима“ претпоставља стваралачки приступ у сусрету са онтолошким и егзистенцијалним темама, а све у Духу Отаца. Допринос мисли о. Г. Флоровског владика Игнатије је присутнима сажео у следећим темама које представљају окоснице за разумевање значаја мисли аутора:

Слобода
Јединствен приступ предању Истока и Запада
Разликовање личности и природе
На самом крају излагања, Владика је позвао на читање дела о. Георгија Флоровског и унапред изразио задовољство, уколико дела заиста буду усвојена!

Присутнима се, затим, обратио епископ Максим који је указао на значај који има овакав издавачки подухват назвавши га „радошћу и благовешћу“. Владика је подсетио на величину подухвата, посебно имајући у виду да је реч о првом сабраном делу о. Г. Флоровског и то не само у Србији него и уопште. Такође, скренуо је посебну пажњу присутних на чињеницу да је реч о „лепом издању“, које због фине техничке обраде текста посебно олакшава посао читаоцу.

Епископ Максим указао је присутнима на привилегију коју је имао будући да ауторова дела није само читао, већ је о аутору и о његовој мисли слушао од оних који су га лично познавали. Владика је указао и на новије тенденције да се мисао о. Георгија Флоровског тумачи као она која се кључно обликовала у дијалогу са руском мишљу, али подсећа на чињеницу да је отац, будући да је већи део живота провео на Западу, своју мисао пресудно формирао у дијалогу са западном мишљу, о чему додатно сведочи његов екуменски рад.

На самом крају владика Максим је присутнима прочитао део из дневника о. Георгија Флоровског у коме потакнут питањем једног студента о приступу оцима, тј. о томе у чему је њихов ауторитет, запажа да се некада трага за ауторитативним одговорима и пре суочавања са проблемима, али оптимистично примећује да студенти негују стваралачки приступ проблемима.

На самом крају уследио је неформалан разговор присутних уз коктел који је за све присутне приредио Одбор за просвету и културу Епархије пожаревачко-браничевске.