Type Here to Get Search Results !

Првоновембраки број "Православља" је пред читаоцима (Бр. 1287. 1. новембра 2020)

 

У најновијем, првоновембарском броју новина Српске Патријаршије Православље читајте:


Његова Светост Патријарх српски Иринеј и министар Лончар позвали грађане да поштују епидемиолошке мере и током крсних слава

Крсне славе су догађаји који символишу нашу духовност, баштине нашу традицију, окупљају и чувају наше породице, а данас, у времену епидемије, имају и посебан значај, јер ако се прослављају и обележавају на неадекватан начин могу негативно утицати на очување јавног здравља. У складу са тим, Патријарх Иринеј и министар здравља др Златибор Лончар позвали су грађане да се у свакој ситуацији придржавају епидемиолошких мера, а да крсне славе прославе на истински црквени начин, молитвено пре и изнад свега, а никако не на начин којим би могло бити угрожено здравље наших ближњих!

Епископу Иринеју Новембарска повеља Града Новог Сада Честитајући Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада је између осталог је рекао: „Част ми је што могу свечано да објавим да Новембарска повеља Града Новог Сада припада Његовом Преосвештенству, нашем Владици бачком Иринеју. Владика Иринеј је већ више од 30 година на челу СПЦ у Бачкој и дао је велики допринос обнављању духовног живота и хуманитарној ангажованости у Новом Саду...

Стигматизација и идентитет Ауторски текст проф. др Богољуба Шијаковића, у коме он каже: „Један од циљаних ефеката стигматизовања је да се изазове криза идентитета тако што се код жигосаног производе страх и сумња у себе, незадовољство собом, осјећање унесрећености и недостојности... Отуда једно чудно стање сталне потребе да се буде други, да се губи аутохтоност а стиче хетерохтоност, да се на неподношљиву стигму реагује тако што ће се карактеристике туђег идентитета користити као серум за имунолошки одговор на кризу сопственог идентитета...“

Пораст говора мржње и претњи Јерменима у Турској „Јермени из Турске већ деценијама живе са интернализованим страхом, а овај страх се умножава у оваквим затегнутим временима“, наводи Данко Страхинић у аналитичком осврту на најновија збивања у Турској.

Многи проблеми би се лакше решавали да имамо Министарство вера Каже др Милета Радојевић, директор Управе за сарадњу с Црквама и верским заједницама у ексклузивном разговору за новине Српске Патријаршије.

Реалност борбе против болести зависности „Према Међународном и Националном календару, новембар је месец посвећен борби против болести зависности... Према подацима Светске здравствене организације, алкохолизам је трећа болест по учесталости у свету (после срчаних и малигних обољења), док поједини стручњаци тврде да је око 60 одсто младих у додиру са неком од психоактивних супстанци....“

„Са непоколебљивом вољом и надом у Бога, јунаци, напред у Отаџбину!“

Поводом потписивања примирја у Првом светском рату (11. 11. 1918–11. 11. 2020), Милош Матијевић из Архива СПЦ, пише за најновији број Православља и подсећа нас на наше славне претке и њихова јуначка дела: „Цео октобар 1918. српска војска, осокољена победама, ношена жарком жељом за својом вољеном земљом, ослобађаће село по село, град по град, истерујући непријатеља који се безглаво повлачио. Редом се ослобађају Ниш, Параћин, Крагујевац, Шабац, да би победа била крунисана ослобођењем престонице, Београда, у коју је војвода Петар Бојовић на челу Дунавске дивизије умарширао 1. новембра 1918. године....“


Извор: Православље