Празник Почајевске иконе Богородице окупио је јуче у Свето-Успенско-Почајевској лаври хиљаде православних Украјинаца из целе земље и мноштво архијереја и свештенства на челу са Његовим блаженством Митрополитом кијевским и целе Украјине Онуфријем.
Украјински примат служио је Божанствену литургију у лавриној Светопреображенској катедрали заједно са 24 архијереја Украјинске православне цркве, преноси Информативно-просветни одсек Украјинске цркве.
Након читања Светог јеванђеља, Његово блаженство Митрополит Онуфрије је говорио верницима о чудесима која је Пресвета Богородица учинила у Лаври, позивајући све да се у тешким околностима обрате Богородици:
“Свака особа у одређеном периоду свог живота доживи окруженост страстима са својим мрачним духом, када не зна где да нађе савет и помоћ. Морамо се сјетити, кад нам је тешко, кад смо окружени невољама са свих страна, када не видимо свјетло, морамо се молитвом обратити Пресветој Дјевици Марији, Богородици и Она ће нам сигурно помоћи … Кад се будемо овако понашали, бићемо благословени у овоземаљском животу, а молитвама Пресвете Богородице бићемо достојни да постанемо учесници вечног блаженства у Господу нашем Исусу Христу у наступајуће доба.”
После Литургије свештенство и верни народ, предвођени Његовим блаженством Митрополитом Онуфријем, кренули су у литију до Успенске саборне цркве манастира, где је служен молебан испред чудотворне иконе Богородице.
****
Почајевску икону Матере Божје у 16. веку, 1595.године, будући цариградски Патријарх Неофит поклонио је власници земље Ани Гојској из захвалности за указано му гостопримство. 1597. године чудесна икона је пренета у Почајевску лавру.
Молитвама пред иконом манастир је спашен од најезде татарског кана у лето 1675. године, током рата са Турцима. Године 1721. Почаев су заузели унијати. Чак и у овом тешком времену по Лавру, манастирска хроника бележи 539 чуда прослављене иконе. У време владавине унијата у другој половини 18. века, на пример, унијатски племић гроф Никола Потоцки постао је добротвор Почајевске лавре под следећим чудесним околностима. Оптуживши свог кочијаша да се преврнуо у колима због разјарених коња, гроф је извадио пиштољ да га убије. Кочијаш, окренувши се према гори Почајеву, подигао је руке нагоре и повикао: „Мајко Божја, која си изображена на Почајевој икони, спаси ме!“ Потоцки је неколико пута покушао да пуца из пиштоља, који га никада није изневерио, али узалуд. Кочијаш је остао жив. Потоцки је потом отишао до чудесне иконе и одлучио да посвети себе и сву своју имовину изградњи манастира. Од његовог богатства је саграђена Успенска Саборна црква, као и зграде за сабраћу.